Spomienky na starú Bratislavu: Aj takéto zákutia sa v meste ukrývali, niektoré sú tu dodnes

Kolaz stara bratislava 1.jpg
Foto: Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch, MČ Ružinov, Kuny Domokos Múzeum Tata - koláž BratislavaDen.sk

Spoznajte s nami tajné, staré a možno i zabudnuté zákutia mesta. Niektoré už dávne neexistujú, iné sú nezmenené, akoby tu zastal čas. Spoznajte tieto miesta a budovy s nami, prípadne si zaspomínajte na tie, ktoré ste v tom čase poznali.

Fascinujúca stará fotografia zachytáva Vináreň Schmidt-Hansl. Ide o pohľad z Michalskej priekopy pred rokom 1930. Dnes budovu už na tomto mieste nenájdete, nahradila ju nová. Vpravo sa tiež nachádza jediná zachovalá bašta z pôvodných stredovekých hradieb. Tá stojí dodnes a taktiež ju vidieť len z tohto miesta a z Čitárne U červeného raka v priekope.

Vinaren michalska priekopa.jpg
Foto: Archív Viery Obuchovej, www.facebook.com

Prievozská radnica na Radničnom námestí 7 v 30. rokoch 20. storočia. Postavili ju v roku 1932 podľa projektu Augustína Danielisa a Christiana Ludwiga, pričom zaujímavé reliéfy na fasáde vyhotovil Alojz Rigele. Ide o jedinú stavbu na území aj súčasnej Bratislavy, ktorá bola navrhnutá ako radnica a postavená vo funkcionalistickom období. Po 2. svetovej vojne sa z budovy stalo zdravotné stredisko v Ružinove.

Ruzinov radnica zdravotne stredisko.jpg
Foto: MČ Ružinov, www.facebook.com

Čo sa deje na fotografii? Ide o odstraňovanie židovského cintorína na nábreží kvôli výstavbe tunelu. Zachytil ju fotograf v roku 1943. Z pôvodného cintorína sa zachovalo len 23 hrobov, ktoré prekryli betónovým stropom. Časť preniesli na nový ortodoxný cintorín na Žižkovej ulici a časť zlikvidovali. Dnes sa na tomto mieste nachádza mauzóleum Chatama Sófera.

Zidovsky cintorin stahovanie.jpg

Habermayerova kúria na Panenskej ulici zachytená na fotografii okolo roku 1920. Bolo to pôvodne sídlo šľachtickej rodiny. Neskôr za bývalého režimu tu bol Stenografický ústav. Hoci sa na svojom mieste budova dodnes nachádza, dlhodobo chátra.

Habermayerova kuria panenska ulica.jpg
Foto: Kuny Domokos Múzeum Tata, www.facebook.com

Spoznávate Obchodný dom Ružinov? Ide o budovu s prezývkou Hirošima. Obchodný dom dokončili v roku 1984 a Ružinovčania tu mohli nakupovať v prevádzkach rôzny sortiment ako napríklad drogériu, domáce potreby, občerstvenie či kvety. V roku 1998 prebehla prestavba prízemia. Obchodný dom nefunguje približne od roku 2005.

Obchodny dom ruzinov.jpg

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk