Spomienky na starú Bratislavu: Aj takýto bol život niekdajších Bratislavčanov

Kolaz stara bratislava 1.jpg
Foto: www.facebook.com - koláž BratislavaDen.sk

Mesto sa stále mení a ulice a uličky sú stále iné. Pozrite si s nami zábery z niekdajšieho mesta a objavte zákutia, ktoré buď už neexistujú, alebo sa zmenili na nepoznanie. Nazrite tiež do života obyvateľov v minulosti.

Pohľadnica z Korunovačného námestia. Reduta už stojí a socha Márie Terézie je už preč, takže ide približne o roky 1927 až 1930. Obyvatelia trávili čas v parčíku, oddychovali, v pozadí je vidieť čulý ruch ulice. Druhá budova vľavo, vedľa Slovenskej banky je Hotel U uhorského kráľa vo svojej pôvodnej podobe.

Reduta namestie.jpg

Živé mesto bolo plné chodcov aj konských povozov. Avšak už začiatkom uplynulého storočia v Prešporku jazdili električky, ako je vidieť na fotografii. Zachytené je na nej Hodžovo námestie a pohľad na ruch na Štefánikovej ulici.

Hodzovo namestie stefanikova.jpg

Trošku temný pohľad na Raču, ale aj také patria k životu. V popredí je cintorín a vidieť dnešnú Detviansku ulicu. Fotografia je zachytená v toku 1932.

Raca cintorin.jpg

V Rači na námestí sa konal pohreb padlých sovietskych vojakov. Fotograf túto udalosť zachytil 5. apríla 1945. V pozadí je vidieť niekdajšiu pôrodnicu. Nejeden Račan sa tu narodil. Pôrodnica tu bola do roku 1961.

Raca vojsko.jpg

Poznáte historickú podobu Hradu Devín? Toto je ona. Pôvodne vyzeral takto, časom sa menil, vojny ho tiež zasiahli, až sa napokon dostal do takej podoby, v akej je dnes. Medzi nájazdami na Devín určite každý pozná práve Napoleonov útok, ktorý hrad vyhodil do vzduchu a zostala z neho ruina. Stále však má neuveriteľnú atmosféru a každá jeho návšteva je silným zážitkom.

Hrad devin.jpg

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk