Spomienky na starú Bratislavu: Aj takýto bol život v meste pred rokmi, nasajte tú atmosféru s nami

Kolaz stara bratislava 3.jpg
Foto: Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch - koláž BratislavaDen.sk

Zábery z mesta spred niekoľkých desiatok rokov sú priam fascinujúce. Niektoré z nich sú pre vás isto známe, iné možno prekvapia. Pozrite si ich s nami. Staré fotografie prezrádzajú občas viac, ako by sme povedali. Vidíte aj za týmito napríklad seba pred polstoročím alebo vám ukazujú tempo života v minulosti?

Spoznávate na pohľadnici vrchnú časť Obchodnej ulice? Ide pravdepodobne o prelom 19. a 20. storočia. Vedeli ste, že električky boli v Prešporku veľmi skoro? Dokonca mesto predbehlo iné európske metropoly ako Viedeň, Amsterdam či Manchester. Električky boli v Prešporku veľmi obľúbené, aj keď mnohí cestujúci sa sťažovali na cenu lístkov a problémy prinášali aj niektoré jednokoľajové úseky.

Obchodna ulica elektricka.jpg

Rovnako električky zachytené o niekoľko rokov neskôr na Námestí SNP a to okolo roku 1951. Všimli ste si aktuálnu módu? Dlhé kabáty a u žien sukne so šatkami na hlave. Vpravo si isto pamätáte predajňu Ryba. Predávali sa tu šaláty a čerstvé ryby.

Namestie snp elektricky.jpg

Tentoraz fotografia zachytávajúca spodnú časť Námestia SNP pred rokom 1904. Od vzniku tejto pohľadnice sa miesto zmenilo a dnes by sme videli z tohto pohľadu Palác Mestskej sporiteľne, Luxorku či Generálnu prokuratúru. Prvý dom zľava však ešte stojí, je ale nadstavaný.

Namestie snp pohladnica.jpg
Foto: Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum

Štvorka smerujúca zo Štúrovej ulice na Námestie SNP v roku 1965. V električke bola vždy okrem vodiča aj sprievodkyňa, ktorá sedela v kase, predávala a cvakala lístky. A určite si mnohí spomeniete, aká v nich bola v lete horúčava a v zime chladno.

Elektricka sturova snp.jpg
Foto: zbierka F. Zahnáš - www.prazsketramvaje.cz

Pohľad z Podjavorinskej na Panenskú ulicu, ktorú pretína Kozia ulica. Na rohu dobre vidieť mohutný barokový Fernolayov dom z roku 1755, ktorý bol až do začiatku 20. storočia so svojimi 52 izbami jednoznačne najväčší na svojej ulici. V roku 1808 v ňom pri príležitosti korunovácie Márie Ludoviky za uhorskú kráľovnú býval slávny hudobný skladateľ Antonio Salieri. Fernolayov dom zbúrali v roku 1937 a na jeho mieste postavili Dom Kataríny Bondy a Nájomný dom Freiberg, oba podľa projektu Fridricha Weinwurma.

Panenska kozia fernolayov dom.jpg

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk