Spomienky na starú Bratislavu: Berchtoldov palác bol historickou ikonou, ktorú nahradil socialistický Dom odborov

Kolaz berchtoldov palac.jpg
Foto: archív Nové Mesto, Ulice a námestia Bratislavy - Nové mesto, Tivadar Ortvay,

Historická ikona starej Bratislavy zmizla z priestoru dnešnej Škultétyho ulici a Trnavského mýta už dávno. Berchtoldov palác zmizol pre výstavbu bývalého Domu odborov – Istropolisu a čoskoro tu opäť vyrastie moderný komplex slúžiaci obyvateľom.

Ako už samotný názov miesta napovedá, pôvodne tu bola hranica s mýtom. Ďalej odtiaľto boli pred viac než 200 rokmi len polia a močariská. Neskôr v 18. storočí, tu bolo mestské popravisko so šibenicou s cintorínom popravených.

Začiatkom 19. storočia sa na toto miesto prisťahoval gróf Berchtold. Získal tu pozemky, ktoré najprv zmenil n park a sad. Neskôr v roku 1832 tu dal postaviť letné sídlo, záhradnú vilu. Okrem záhrad tu stáli hospodárske budovy, stajne a vozovňa.

Berchtoldov palac 1.jpg
Foto: archív Nové Mesto

Šlo o vtedy modernú klasicistickú stavbu, aké boli moderné najmä v okolí Viedne. Mal dve poschodia a jeho vstupná hala bola vydláždenú mozaikou z riečnych kamienkov. Z nej viedli schody s liatinovým stĺpikovým zábradlím na poschodie, kde bolo piano nobile tromi dverami priamo prepojené s balkónom. Nad ním vidno štít, v ktorom nie je erb, ale kruhové okno.

Okolie bolo pokojné, prívetivé a plné zelene. Po desiatkach rokov však nastali zmeny a najzásadnejšou bola myšlienka železničného prepojenia Prešporka s Trnavou.

Medzičasom tu vzniklo aj trhovisko. Niet sa čomu čudovať, bolo totiž v blízkosti železnice a tak tovary a výrobky nebolo potrebné nosiť ďaleko.

Dobytcak berchtoldov palac.jpg

Železnica viedla práve popri pozemkov Berchtoldovcov. Hoci sa rodine táto myšlienka sprvoti zaliečala, realita bola úplne inde. Rozmohla sa tu takpovediac priemyselná revolúcia a tá bola pre majiteľov nočnou morou. Okolie bolo rušnejšie a rušnejšie, rástli tu továrne, podniky aj tehelňa.

Palác stál ešte chvíľu, slúžil ako ubytovňa či kláštor. Dokonca sa tu v polovici uplynulého storočia nachádzala aj hudobná škola.

Berchtoldov palac ulice a namestia bratislavy.jpg
Foto: Ulice a námestia Bratislavy - Nové mesto, Tivadar Ortvay

Tento koncept však socialistickej garnitúre nezapadal do plánov a tak jednoducho bez archivácie, či zachovania čo i len fragmentu histórie palác zrovnali so zemou a postavili reprezentatívnu budovu Istropolisu, Domu Robotníckeho odborového hnutia.

Hoci bol otvorený od roku 1981, jeho dostavba trvala ďalších 25 rokov. Schádzali sa tu špičky režimu a organizovali stranícke zjazdy.

Berchtoldov palac pinterest.jpg

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk