Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ymca budova kolaz staraba.jpg
6
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: alfa.stuba.sk - Ročenka 1933 - koláž BratislavaDen.sk

Spomienky na starú Bratislavu: Budova mládežníckej organizácie YMCA má bohatú históriu

Práve v Bratislave bola táto budova prvou vlastnou členov YMCA v Európe. Postaviť ju dali na pozemku baróna Georga von Schulpeho. Budova patrí medzi národné kultúrne pamiatky.

Budova YMCA vznikla v prvej polovici 20. storočia ako sídlo Kresťanského združenia mládeže (Young Men´s Christian Association) a to vôbec prvé v Európe. YMCA po prvý raz priniesla na Slovensko volejbal a basketbal, organizovala letné tábory.

Členovia YMCA v Bratislave postavili budovu v kolónii robotníkov železníc, kadiaľ ešte predtým viedla cesta do vinohradov za šancami. Práve podľa tohto miesta sa volá aj Šancová ulica.

YMCA
Foto: www.facebook.com

Georg von Schulpe kúpil pozemok od mesta a dal tu vystavať tri moderné domy s bytmi. Vyrástla tu aj polyfunkčná budova, materská škola, zeleninové záhony a ovocné stromy. Ďalšou budovou bola práve tá pre YMCA.

Spolu s architektom Aloisom Balánom sa v apríli 1920 začalo so stavebnými prácami. Už 8. augusta 1920 bol položený základný kameň s textom: „Prvá železničná YMCA na pevnine vystavaná pre blaho ľudstva. Vystavaná 1920.“

YMCA
Foto: www.facebook.com

Keďže výstavba napredovala bez komplikácií, do užívania mohla byť moderná budova odovzdaná 8. decembra 1923.

V budove sa nachádzala obrovská jedáleň, kaviareň, telocvičňa, spoločenské miestnosti, herne, prednášková miestnosť vhodná aj pre zábavy či divadlo. Taktiež boli v pláne triedy a vzdelávací klub.

Neskôr tu pribudlo aj kino. V druhej polovici storočia bolo známe pod názvom Dukla a v časoch Českosklovenska tu bolo prvé panoramatické kino v krajine.

Ymca budova herne.jpg
Herne na prvom poschodí.Foto: alfa.stuba.sk - Ročenka 1933

Činnosť YMCA po vojne zakázali a po nástupe nového režimu musela svoju činnosť úplne zrušiť a odovzdať majetok štátu. Do roku 1989 bola budova v správe Socialistického zväzu mládeže.

Po Nežnej revolúcii sa organizácia YMCA neúspešne snažila o reštitúciu budovy. Budovu mal v správe Fond detí a mládeže a neskôr Nadácia Intenda.

Ymca budova citaren 1.jpg
Čitáreň časopisov.Foto: alfa.stuba.sk - Ročenka 1933

Združenie YMCA sa súdilo s Nadáciou Intenda o vlastníctvo budovy od roku 2005 do 2014. Budovu nakoniec získalo združenie.

Od roku 2005 patrí medzi národné kultúrne pamiatky.

Ymca budova schodisko.jpg
Foto: alfa.stuba.sk - Ročenka 1933
Ymca budova schodiskova hala.jpg
Schodisková hala v roku 1933.Foto: alfa.stuba.sk
Ymca budova.jpg
Foto: alfa.stuba.sk

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Sledujte novinky z Bratislavy na:

Facebooku BratislavaDen.sk
Instagrame @bratislavaden

...alebo ich odoberajte cez e-mail:
Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
X