Spomienky na starú Bratislavu: Cvernovka bola prvou továrňou na nite v Uhorsku, vyrábala ich sto rokov

Cvernovka 1.jpg
Foto: Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Cvernovka nesie poetický názov podľa svojho zamerania výroby. Ide totiž o továreň na nite. Na svojom mieste stáli jej budovy desiatky rokov. Svojho času šlo o jednu z najdôležitejších fabrík mesta.

Zaujímavosťou Cvernovky je, že šlo o prvú takúto továreň v Uhorsku. Začiatok výroby sa datuje na začiatok roka 1902. Vyrábali sa tu rôzne nite a cverny. Najskôr sa jej budovy nachádzali medzi dnešnou Miletičovou, Jégeho, Trnavskou a Záhradníckou ulicou, neskôr sa rozrástli aj na Mlynské Nivy a to medzi ulicami Svätoplukova, Páričkova a Košická.

Samotná továreň prežila niekoľko politických režimov aj dve svetové vojny. Do súčasnosti prežila len časť jej budov a tá je v súkromných rukách.

Cvernovka 1910 staraba.jpg
Foto: https://www.facebook.com/StaraBratislavaNaFotografiach/

Výroba sa v Cvernovke ukončila v roku 2004, fungovala teda viac než sto rokov. Mnoho budov sa potom vytrácalo a to od roku 2012 až dodnes. V tých, ktoré zostali vzniklo kultúrne a umelecké stredisko.

Na Dulovom námestí dodnes stojí budova vila domu. Tá patrila šéfstvu Cvernovky a na prízemí sa nachádzala sála, kde sa odohrávali rôzne akcie, hralo sa divadlo, premietali filmy, konali sa zábavy a plesy.

Cvernovka severny pohlad staraba.jpg
Foto: https://www.facebook.com/StaraBratislavaNaFotografiach/

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk