Spomienky na starú Bratislavu: Dóm sv. Martina stojí na svojom mieste storočia, toto je jeho príbeh

Kolaz stara bratislava 1.jpg
Foto: Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch - koláž BratislavaDen.sk

Dóm sv. Martina má dlhú históriu, čo pridáva na jeho atmosfére. Jeho príbeh je teda o to bohatší. Stal sa obľúbeným miestom veriacich, ale aj zvedavých turistov. 

Miesto, na ktorom Dóm sv. Martina stojí oddávna patril cirkevným budovám. Archeologické nálezy dokonca dokázali, že v blízkosti kedysi stálo keltské oppidum.

Najskôr tu stál menší kostolík kruhového pôdorysu. Táto rotunda vyrástla približne v 11. storočí a slúžila obyvateľom osady. V jej okolí bolo tiež pohrebisko.

Rotunda bola prestavaná a vznikla tak kaplnka sv. Martina. Stalo sa tak v 12. storočí. Avšak po storočí sa osada rozrastala a kapacity kaplnky už nestačili. Na jej mieste vyrástol nový kostol. Jeho zvyšky sú dodnes zachované. Po prvý raz sa nový kostol spomína v listine z roku 1234.

Dom sv. martina friedrich b. werner martin engelsbrecht 1735 45 staraba_zbierky sng.jpg
Foto: www.facebook.com zbierky SNG

Stavba však opäť potrebovala rozšíriť svoje kapacity, keďže kráľ Ondrej III. udelil mestu privilégiá, rozrastalo sa. Mestská rada sa spolu s kapitulou rozhodla postaviť nový chrám.

Keďže chýbalo vhodné miesto na jeho výstavbu, rozhodlo sa vedenie mesta sa prestavať už existujúci kostol. Chrám začali stavať okolo románskeho kostola. Ako prvé postavili presbytérium, nasledovalo trojlodie.

Dom sv.martina stredoeuropsky maliar 1850 staraba gmb.jpg
Foto: https://www.facebook.com/StaraBratislavaNaFotografiach/, GMB

Celé storočia kostol prestavovali a menili. Napokon ale padlo rozhodnutie kostol zbúrať a postaviť nanovo. Pri tejto stavbe boli použité aj pôvodné materiály z pozostatkov románskeho kostola z 13. storočia. Kostol sv. Martina bol slávnostne konsekrovaný v roku 1451, keď pokryli strechu chrámu krytinou.

Aj potom však storočiami ku kostolu pribúdali ďalšie časti. V 16. storočí to bola neskorogotická predsieň, na prelome 20. a 30. rokov 18. storočia pristavaná kaplnka a v druhej polovici toho istého storočia došlo k radikálnej barokovej prestavbe interiéru.

Dom sv. martina a okolie_ zaciatok_20.storocia_staraba.jpg

K prestavbám došlo aj v ďalších rokoch, jedným z mnohých dôvodov bolo napríklad aj to, že vežu zasiahli blesky počas búrok. Jedna z búrok bola výnimočná, keď udrel do veže blesk a tá začala horieť. Napokon sa zrútila na námestie pred Dómom.

Počas rekonštrukcie magistrát rozhodol, že namiesto kríža osadia na vrchole veže plechovú podušku s pozlátenou svätoštefanskou korunou s hmotnosťou 300 kilogramov.

V tom čase už uvažovali aj nad ochranou samotnej veže a staviteľ s miestnym akademickým profesorom fyziky vytvorili hromozvod. Odvtedy sa podobná katastrofa už nezopakovala a hromozvod spoľahlivo chránil vežu.

Katedrala dom sv. martina jakob alt 1842_staraba.jpg

Počas svojej existencie bol chrám prepoštským, farským, kapitulným aj korunovačným kostolom.

V kostole sa v rokoch 1563 až 1830 uskutočnilo 19 korunovácií – korunovali 10 kráľov, jednu kráľovnú a 8 kráľovských manželiek.

Interier katedraly sv.martina krizova klenba staraba1.jpg

O jeho atmosfére a obľúbenosti netreba pochybovať. Potvrdzuje to napríklad aj to, že si ho vybrali filmári počas nakrúcania minisérie Mária Terézia. Dvanásťhodinové nakrúcanie sa uskutočnilo aj v okolí Dómu a na Kapitulskej ulici.

V projekte štyroch verejnoprávnych televízií – okrem RTVS a ORF na ňom spolupracovali aj Česká televízia a maďarská MTVA – sa v úlohe mladej panovníčky predstavila rakúska herečka Marie Luise Stockinger a jej manžela Františka Štefana Lotrinského hrá jej český kolega Vojtěch Kotek.

Nakrúcanie dvojdielnej výpravnej koprodukčnej minisérie Mária Terézia v uliciach Bratislavy.
Foto: SITA/RTVS

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk