Spomienky na starú Bratislavu: Hotel Bratislava bol už od svojho počiatku známym svojou monumentálnosťou

Hotel bratislava kolaz titulka.jpg
Foto: Časopis Projekt 1974,

Hoci tento hotel nie je tak starý, určite stojí za zmienku. Ukrýva tiež niekoľko tajomstiev a zaujímavostí. O tých si teraz povieme v našej pravidelnej rubrike venujúcej sa histórií mesta.

Ide o prvý ružinovský hotel vôbec. Už od svojho vzniku v roku 1974 patril medzi najväčšie v meste. Bolo možné v ňom ubytovať 950 osôb, pričom len pre porovnanie, jeho rovesník Hotel Kyjev poňal 418 ľudí. Úroveň a štandardy týchto dvoch hotelov však nemožno veľmi porovnávať.

Hotel je rozdelený na ubytovaciu časť s izbami a blok s kongresovými sálami, reštauráciou a barom.

Hotel bratislava fortepan 2.jpg
Izba Hotela Bratislava Foto: fortepan.hu , Bauer Sándor

Hotel Bratislava nepatril práve do skupiny luxusných hotelov. Čo možno nie každý tuší, navrhli ho maďarskí architekti. Na základe ich slávneho Hotela Volga v Budapešti ich oslovili aj na stavbu hotela na sídlisku Pošeň.

Zaujímavosťou hotela je tiež jeho dnes už nerozpoznateľná konštrukcia. Hlavnou úlohou totiž pre architektov bolo, postaviť hotel z prefabrikovaných panelových dielcov, ktoré boli pôvodne určené pre stavbu bytov, keďže šlo o lacný materiál.

Hotel bratislava fortepan 3.jpg
Foto: fortepan.hu , Bauer Sándor

Architekti sa však zahrali so skladačkou a dizajnovo aj farebne vznikol zaujímavý objekt. Kedysi práve aj vonkajšími farebnými prvkami hotel pútal pozornosť okolia.

Hoci zvonka boli klasické betónové panely, zaujímavé prvky vytvorili kovové červené a modré balkónové konštrukcie, či neónové nápisy.

Hotel bratislava fortepan.jpg
Foto: fortepan.hu , Bauer Sándor

Dnes je hotel už zrekonštruovaný a pôsobí čisto a moderne. Časti hotela sú dnes už prerobené na obchodné priestory a rozšírené sú aj možnosti parkovania.

Hotel bratislava casopis.jpg
Foto: www.ruzinovskeecho.sk - Časopis Projekt 1974
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk