Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Racianske myto cintorin krizovatka kolaz.jpg
5
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Spomienky na starú Bratislavu: Kedysi tu bol cintorín, dnes je to dôležitý dopravný uzol, aj také je Račianske mýto

Najskôr sa tu pestovalo ovocie a zelenina, či vinohrady, dnes je to dôležitá dopravná tepna mesta.

Veľmi známa fotografia Račianskeho mýta z minulosti. Zaujímavosťou je, že ten malý kostolík bol vlastne márnica, kde ukladali pozostalých pred pohrebom. Autorom je Karol Kallay. Ešte pred tým ako tu vznikol cintorín, nachádzali sa tu vinohrady a polia. Až v druhej polovici 18. storočia tu vznikol rímskokatolícky kostol s farnosťou Blumenthal a o pár rokov aj evanjelický kostol. Vtedy sa pri kostole začalo pochovávať.

Racianske myto cintorin.jpg
Foto: business.facebook.com

V 50. rokoch 20. storočia museli pre dopravu ustúpiť cintoríny uprostred mesta a tak sa začalo so sťahovaním. Do dnes sa nezachovali ani len kaplnky. Niekoľko hrobov však premiestnili na cintorín Slávičie údolie.

Racianske myto cintorin 2.jpg
Foto: www.facebook.com

Cintorín tak ustúpil dôležitému dopravnému uzlu a parku, ktorý sa na Račianskom mýte nachádza i dnes. V parku sa od roku 2002 nachádza pamätná tabuľa pripomínajúca rozhranie cintorínov.

Zástavba Račianskeho mýta bola dlho predmestského charakteru, a teda nízke prízemné domy. Neskôr, od 30. rokov minulého storočia, tu začali vyrastať aj výškové budovy, jednou z nich je napríklad aj funkcionalistický dom na rohu Mýtnej a Šancovej ulice. Okolo roku 1955 vznikla zástavba aj na rohu Šancovej a Račianskej v charakteristickom štýle socialistického realizmu.

Racianske myto krizovatka.jpg
Foto: business.facebook.com
Racianske myto krizovatka cesta.jpg
Foto: business.facebook.com
Račianske mýto
Foto: imhd.sk

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X