Spomienky na starú Bratislavu: Ľudí a život v minulosti vám priblížia aj tieto fotografie

Kolaz stara bratislava 1.jpg
Foto: Web umenia, Ján Cifra, www.facebook.com ,

Mesto a jeho tvár sa časmi menia, ako aj spôsob života obyvateľov v ňom. V našej rubrike sa pozrieme na rôzne zachytené momenty obyvateľov starej Bratislavy. Prejdite sa s nami ulicami či budovami z histórie Bratislavy a vcíťte sa tak do jej obyvateľov pred desaťročiami. 

Hlavná stanica a pred ňou zaparkované dobové taxíky, čakajúce na turistov aj domácich cestujúcich. Záber vznikol koncom 19. storočia.

Stanica koce vozy.jpg

Pohľad na jednu z najstarších a najfascinujúcejších pamiatok v meste. Stará radnica zachytená na fotografii začiatkom 20. storočia. Táto stavba je príkladom hybridnej architektúry. Ide o prevažne barokovú stavbu, no vidíme na nej gotické okno kaplnky či renesančné okná na fasáde.

Stara radnica dajama.jpg
Foto: Knihy o Slovensku - Vydavateľstvo Dajama www.facebook.com

Chodili takto oblečené vaše staré mamy alebo iné rodinné príslušníčky? Bratislavské tetky, skôr z niekdajších dedín, sedeli v roku 1957 s domácou pálenkou na lavičke na jarmoku a veselo debatovali. Ktovie, aké klebety preberali… Takéto kroje si budú pamätať skôr tí, ktorí mali starých rodičov vo Vajnoroch, Dúbravke, Podunajských Biskupiciach, Rači či Lamači.

Kroje tetky.jpg
Foto: Web umenia, Ján Cifra

Smutná a hrozivá história mesta. Ani Bratislavu neminulo počas vojny strašné bombardovanie. Fotografia zachytáva mníšky, ktoré zametajú chodník pred kláštorom na Jakubovom námestí po prvom bombardovaní. V tejto budove bolo totižto velenie vojenskej sovietskej bratislavskej posádky a to až do nežnej revolúcie.

Mnisky jakubovo namestie klastor.jpg
Foto: Slovenský národný archív, P. Dvořák - Piata kniha o Bratislave

Bratislavčania sa takto zabávali počas leta v roku 1950 na Kúpalisku Tehelné pole. Mnohí si isto spomenú na tú ľadovú vodu, ktorá bola v bazénoch.

Tehelne pole kupalisko stara bratislava.jpg
Foto: I. Sarosi, www.facebook.com

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk