Spomienky na starú Bratislavu: Ľudia a ich život zachytený objektívmi fotografov

Kolaz stara bratislava 3.jpg
Foto: Karlova Ves v obrazoch, Anton Podstraský, Slovenská národná galéria

V uliciach mesta bol vždy život, v každom období však vyzeral ináč. Prejdite sa s nami zákutiami starej Bratislavy a priblížte si tak život jej obyvateľov. Spoznáte miesta a zákutia, kde sa nachádzajú alebo už na ich mieste stojí niečo iné?

Na fotografii z roku 1932 je zachytená dolná časť Námestia SNP a začiatok Dunajskej ulice. Nachádza sa tu ešte Floriánske súsošie. Všimnite si tiež jedinečnú módu, ktorá sa v tomto období nosila. Každý správny džentlmen musel mať klobúk a kabát alebo sako. Tieto budovy už v meste nenájdete. Padli za obeť Prioru a aj hotelu Kyjev.

Snp kyjev prior historicka.jpg

Na fotografii vidíme krásnu rodinku a v pozadí sídlisko vo výstavbe v Karlovej Vsi z roku 1969 alebo 1970. Rodina stojí na zastávke Borská.

Karlova ves borska.jpg
Foto: Karlova Ves v obrazoch

Promenáda pred PKO zachytená objektívom Karola Kállaya. Vznikla v 60. rokoch uplynulého storočia. Bicyklovanie v tejto časti bolo veľmi obľúbené a to u všetkých vekových kategórii. Čast sa tu deti bicyklovali, kým boli rodičia na kávičke, stretávali sa s kamarátmi a podobne. Bola tu dokonca požičovňa bicyklov.

Promenada pko dunaj bicykle.jpg
Foto: Karol Kállay, Slovenská národná galéria

Štúrova ulica zachytená tentokrát objektívom Antona Podstraského v 70. rokoch. Fotografovo oko zachytilo podľa pamätníkov policajtov, ktorí kontrolovali obyvateľov pre režim. Kontrola bez dôvodu vyvolávala v obyvateľoch obavy a strach, čo za vykonštruovaný problém zasa vznikne… Známi fotograf rád ukazoval reálnu tvár života, najmä život ľudí v Bratislave.

Sturova ulica policajti socik.jpg
Foto: Anton Podstraský, Slovenská národná galéria

Spomínate si aj vy na známy samoobslužný bufet Tempo na nároží Námestia SNP a Špitálskej ulice? Mladí aj starí sem chodili na šaláty, pečivo, chlebíčky aj koláčiky. Stretnúť ste tu mohli naozaj každého, od žobrákov, nadaných hudobníkov alebo hercov.

Tempo snp.jpg

A ako bonus si pozrite krátke video z Tempa. Nachádzal sa tu automat na kávu či spomínané chlebíčky.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk