Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stefanikova kolaz titulka.jpg
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: imhd.sk - Eugen Lazišťan, facebook.com/StaraBratislavaNaFotografiach - koláž BratislavaDen.sk

Spomienky na starú Bratislavu: Märczel Gasse alebo Štefánikova ulica skrýva množstvo zaujímavostí

Kedysi sa táto ulica nazývala Märczel Gasse alebo aj po manželke korunného princa Rudolfa, či za socializmu Obrancov mieru, dnes je to Štefánikova ulica.

Na tejto ulici sa dodnes nachádzajú významné objekty. Sídli tu napríklad Slovenská akadémia vied, Pistoriho palác, Karáčoniho palác, Swetlikov dom či Tauscherova vila.

Pistoriho palác patrí k významným národným kultúrnym pamiatkam. pochádza z polovice 19. sotoriča a svoj názov nesie podľa lekárnika Pisztoryho. Sídlilo tu Múzeum Vladimíra Iľjiča Lenina a neskôr sa tu nachádzal aj Dom zahraničných Slovákov.

Karáčoniho palác tak isto patrí medzi národné kultúrne pamiatky. Postavený bol v rokoch 1883 až 1884 na mieste hospodárskej budovy Grassalkovičovho paláca.

Swetlikov dom je zaradený medzi národné kultúrne pamiatky a pochádza zo 70. rokov 19. storočia. Budovu si dal postaviť rukavičkár. Ten mal vyhrať v lotérií, avšak nešťastne investoval a tak umrel ako chudobný a zlomený človek.

Stefanikova ulica 1919 staraba.jpg
Foto: www.facebook.com

Pôvodne sa tu nachádzali len polia a vinohrady. Približne na prelome 18. a 19. storočia sa sem začali sťahovať šľachtici a okrem záhrad si tu budovali aj paláce.

Na ulici pribudla budova parnej železnice, čo tomuto miestu poriadne pridalo na dôležitosti.

Štefánikova ulica
Foto: www.facebook.com

Ulica sa stala Hlavnou tepnou, kadiaľ prúdila doprava do mesta. Honosné budovy tu teda naďalej pribúdali a z ulice sa stal významný bulvár.

Po dnešnej Štefánikovej ulici začali tiež premávať električky, ktoré viedli zo spomínanej železničnej stanice sa tak obyvatelia aj návštevníci ľahko dostali do centra mesta.

© Eugen Lazišťan, web: imhd.sk
Foto: imhd.sk - Eugen Lazišťan

Električková trať tu zotrvala do roku 1979, kedy ju odstránili pre plánovanú výstavbu metra, ku ktorej nakoniec nedošlo. Pôvodne nádherný bulvár sa zmenil iba na ďalšiu cestu.

Stefanikova grasalkovicov palac staraba.jpg
Foto: www.facebook.com

Taktiež stojí za zmienku jedna z najznámejších a zároveň najstarších reštaurácií a kaviarní Štefánka. Pomenovaná je tak isto po manželke korunného princa Rudolfa.

S prestávkou je prevádzkovaná od roku 1904 a dodnes sa nachádza v rovnakej budove na nároží Štefánikovej ulice a ulice Palisády (č. 59).Stefanikova.jpg

Stefanikova ulica grassalkovicov palac prelom storoci staraba.jpg
Foto: www.facebook.com

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X