Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Michalska veza titulka kolaz.jpg
7
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: business.facebook.com

Spomienky na starú Bratislavu: Michalská veža bola kedysi súčasťou opevnenia mesta, storočiami sa však menila

Michalská veža jednoznačne patrí medzi obľúbené historické pamiatky, ide predsa o jedno z najznámejších a najnavštevovanejších miest.

Na veľmi známej Michalskej ulici sa nachádza aj poverami opradená Michalská veža. Na veži vraj straší biela pani, prípadne je pod bránou či v jej okolí vidieť zaľúbenú pannu Uršuľu, tiež ju vraj zvykne obchádzať aj kat, ten vraj dodnes býva vo veži. Povesti hovoria aj o hodinách, ktoré kedysi vraj boli len z troch strán veže.

Michalska veza 6.jpg
Michalská brána v roku 1965.Foto: business.facebook.com

Michalská brána je jednou zo štyroch pôvodných brán do opevneného stredovekého mesta. Pôvodné mestské opevnenie malo ešte Michalskú, Laurinskú, Vydrickú a Rybársku bránu. Veža bola postavená koncom 14. storočia a v priebehu storočí sa menila. Pôvodne mala padací most aj mrežu, a mohutné drevené dvere.

Hornú osembokú časť veže nadstavovali začiatkom 16. storočia, na jeho konci dali strechu s medenou cibuľou. Súčasnú barokovú podobu spolu so sochou svätého Michala získala veža počas rekonštrukcie v rokoch 1753 – 1758.

Michalska veza 1.jpg
Foto: business.facebook.com

Veža má dnes už sedem poschodí, pričom len prvé dve boli súčasťou gotickej hradbovej brány. V 15. storočí pred ňou vzniklo predbránie s barbakanom, zvyšné poschodia dobudovali v 16. storočí. Jej súčasná výška je 51 metrov.

Z najvyššieho poschodia Michalskej veže je vchod na ochodzu, odkiaľ sa návštevníkovi ponúka jedinečný výhľad na historickú časť Bratislavy. Zachoval sa aj most, ktorý z vonkajšej strany preklenuje niekdajšiu priekopu pozdĺž hradného múru.

Michalska veza 5.jpg
Michalská veža v polovici 19. storočia.Foto: business.facebook.com

Zaujímavosťou tiež je, že pod Michalskou vežou sa nachádza nultý kilometer, od ktorého sa počíta vzdialenosť od Bratislavy vybraných 29 hlavných miest. Dodnes ňou vedie označenie historickej korunovačnej cesty.

Michalska veza 4.jpg
Kolorovaná fotografia zachytáva Michalskú vežu a barbakan na začiatku 20. storočia.Foto: business.facebook.com

Vo veži je hneď niekoľko pripomienok minulosti. Jedným je ružový náhrobný kameň v murive vo výške tretieho poschodia z vnútornej strany, ktorý pripomína neďalekú osadu. Taktiež vo vnútornej strane brány sa nachádza kamenný gotický znak, podľa ktorého opravila vežu mestská rada a bratislavské obyvateľstvo v roku 1758. Taktiež sa tu nachádza aj samotné označenie korunovačnej cesty.

V súčasnosti sa vo veži nachádza múzeum historických zbraní. A jednou z moderných atrakcií veže je napríklad laserový lúč z južného okna ukazujúci trasu pôvodného Korza.

Michalska veza 3.jpg
Foto: business.facebook.com
Michalska veza 2.jpg
Foto: business.facebook.com

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Sledujte novinky z Bratislavy na:

Facebooku BratislavaDen.sk
Instagrame @bratislavaden

...alebo ich odoberajte cez e-mail:
Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
X