Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Titulka kolaz stra ba.jpg
7
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch - koláž BratislavaDen.sk

Spomienky na starú Bratislavu: Námestie SNP bolo vždy živé miesto a menilo názov podľa situácie

Mestské trhy boli vždy súčasťou kultúry, tie v Bratislave sa odjakživa konali na dnešnom Námestí SNP.

Námestie Slovenského národného povstania je jedným z najznámejších námestí mesta. Nedávno sa jeho časť a to tá pred Starou tržnicou premenovala na Námestie Nežnej revolúcie.

S týmto miestom je spojených mnoho pomenovaní. V ďalekej minulosti nieslo názov Marktplatz, Vasártér či Trhové námestie. Neskôr bolo premenované na Námestie Republiky, počas druhej svetovej vojny nieslo názov Hlinkovo námestie a po vojne sa stalo Stalinovým námestím.

Namestie snp historia.jpg
Foto: business.facebook.com

Námestie SNP má veľmi bohatú históriu a vždy sa tu niečo dialo. Trhy v týchto miestach vznikli už v 14. storočí, kedy bolo námestie súčasťou mestských hradieb. Keďže tie fungovali ako obrana, nemohlo byť okolie zastavané a tak sa tu konali trhy.

Námestie bolo do roku 1879 rozdelené na niekoľko častí. Horná časť, v ktorej sa nachádzal kláštor a nemocnica milosrdných bratov sa nazývala Námestím milosrdných.

Namestie snp historia 2.jpg
Foto: business.facebook.com

Časť medzi Kolárskou a Špitálskou ulicou sa nazývala Kramársky rad, keďže sa tam nachádzalo veľa „krámov“. Posledná, dolná časť námestia sa nazývala najprv Obilný trh, neskôr Hydinový  či Hydinový a Zelený trh. V tejto časti už v stredoveku predávali zeleninu, ovocie a hydinu.

V roku 1879 boli osobitné názvy častí zrušené a námestie získalo názov Trhové námestie. Trhy sa tam totiž konali pravidelne, či už každodenné, týždenné alebo výročné.

Namestie snp historia 3.jpg
Foto: business.facebook.com

V druhej polovici 17. storočia tu stál Kláštor a nemocnica Milosrdných bratov, ktorý vypálili Turci. O niekoľko rokov 1809 Wachtlerov palác vybombardovali v roku 1809 francúzske vojská.

V priebehu rokov z miesta zmizlo 21 obchodov a päť hostincov – U čierneho orla, Pri zlatej merici, U zlatej husi, U zlatého jeleňa aj exotický Útek do Egypta.

Namestie snp historia 6.jpg
Foto: business.facebook.com

Za medzivojnového Československa pribudla Mestská sporiteľňa, poniže Štátna banka československá, Manderla, budova Ústredného družstva, Tatrabanka, obchodný dom Brouk a Babka, Baťa – tvár námestia je dnes najmä jeho viditeľnou pamäťou.

Namestie snp historia 4.jpg
Foto: business.facebook.com
Namestie snp historia 53.jpg
Foto: business.facebook.com

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X