Spomienky na starú Bratislavu: Nemocnica v Starom Meste má viac než 150 rokov, toto je jej príbeh

Kolaz stara bratislava.jpg
Foto: www.facebook.com , www.facebook.com , www.facebook.com - koláž BratislavaDen.sk

Nemocnica na Mickiewiczovej patrí medzi najstaršie a najzaujímavejšie stavy v meste. Je stará viac než 150 rokov a svojho času prinášala najmodernejšiu a najkvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť v širokom okolí.

Univerzitná nemocnica Bratislava Staré Mesto bola postavená v roku 1864 na príkaz Uhorskej monarchie. Šlo o vtedy najmodernejšiu nemocnicu v okolí. Vtedajšia Uhorská kráľovská nemocnica liečila tisíce pacientov ročne a ku koncu 19. storočia mala pre pacientov približne 800 lôžok.

Doposiaľ okrem poskytovania zdravotnej starostlivosti sa od svojho založenia podieľa na výučbe budúcich aj už pracujúcich lekárov, ako aj všetkých ostatných zdravotníckych pracovníkov.

Nemocnica stare mesto 1.jpg

Areál je v súčasnosti vymedzený ulicami Radlinského, Mickiewiczova, Americké a Floriánske námestie.

Skladá sa z deviatich stavieb, múrov a sadovníckej úpravy areálu. Je nositeľom historickej, architektonickej a urbanistickej pamiatkovej hodnoty.

Nemocnica stare mesto 2.jpg

Postupne sa od svojho postavenia nemocnica rozširovala, budovy okolo základnej nemocnice pribúdali a zvyšovali sa aj kapacity. Časom sa tak stala nielen najmodernejšou, ale aj jednou z najväčších nemocníc Uhorska.

Dôkazom o jej modernom vybavení je aj to, že mala prvé röntgenologické a rádiologické pracovisko v Uhorsku. operovali tu skvelí odborníci v odboroch ako chirurgia, ortopédia a moderné metódy liečby duševných chorôb, v gynekologicko-pôrodníckej praxi či v detskom lekárstve.

Nemocnica je na fotografii vpravo od Metropolu.

Metropol americke namestie.jpg
Foto: www.facebook.com - dajama.sk

Pred začiatkom druhej svetovej vojny mala nemocnica 14 kliník a 5 filiálok v rámci Bratislavy. Súčasťou nemocnice boli aj ústavy a zariadenia ako Pezinok s Ústavom pre duševne chorých, slávna pôrodnica na Zochovej a ORL (ušné, nosné a krčné) a bývalé kúpele na Hlbokej ulici v Bratislave, ktoré neskôr prebudovali na ortopédiu.

V budove sa tiež nachádzajú protiatómové kryty, ktoré sa však nevyužívali a ich stav nie je známy.

Nemocnica stare mesto 3.jpg
Univerzitna nemocnica bratislava.jpg

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk