Spomienky na starú Bratislavu: Niektoré budovy z mesta zmizli akoby nič, iné boli obnovené

Kolaz stara bratislava 1.jpg
Foto: Slovenská národná galéria Iľja Jozef Marko, Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch - koláž BratislavaDen.sk

Zábery z mesta spred niekoľkých desiatok rokov sú priam fascinujúce. Niektoré z nich sú pre vás isto známe, iné vás možno prekvapia. Pozrite si ich s nami. Staré fotografie prezrádzajú občas viac, ako by sme povedali. Vidíte aj za týmito napríklad seba pred polstoročím alebo vám ukazujú tempo života v minulosti?

Táto baroková budova sa nachádzala na Špitálskej ulici. Ide o Svätoplukove kasárne, ktoré zbúrali v roku 1973. Vzniklo tu parkovisko ministerstiev. Spomínate si na takzvaný štraich? Šlo o vojenskú večierku, ktorá z nej zaznievala vždy o deviatej hodine v podaní niekoľkých trubačov. Po vojakoch ju už vo veľmi schátranom stave zdedili učni Pozemných stavieb, a tak ju pri výstavbe ministerských budov nemilosrdne a bez akejkoľvek dokumentácie zbúrali.

Kasarne svatoplukove spitalska.jpg

Tak isto ide o Svätoplukove kasárne. História budovy sa začala písať v roku 1720, kedy ostrihomský arcibiskup Christian August Saský založil na mieste bývalej záhrady palatína Františka Wesselényiho špitál so sirotincom a chudobincom. Jeho správu zveril rádu križovníkov s červenou hviezdou, ktorých sám pozval z Prahy a ktorí si pri špitáli postavili svoju komendu. Križovníci opustili Prešporok v roku 1786, keď ich kráľ Jozef II. zrušil. V budove potom sídlila kráľovská nemocnica a koncom 19. storočia sa do nej nasťahoval 72. c. a. k. peší pluk.

Kasarne svatoplukove spitalska novsia.jpg

Kto vie, kde sa nachádza tento rondokubistický skvost? Nachádza sa na Šoltésovej 4. Budova je pozmenená prestavbou a zahalená stromami, ale je to ona.

Ywca soltesovej.jpg

A na záver našej rubriky ukážka, ako sa žilo pred vojnou a počas nej v Trnávke. Dornkappel bola veľmi chudobná štvrť a ľudia bývali často vo veľmi zlých podmienkach. Domáci túto štvrť volali aj Mexiko, nachádzala sa medzi Dynamitkou a Masarykovou kolóniou. Zložená bola z drevených búd a veľmi jednoduchých sídiel. Zámožnejší postavili si domčeky, rafinovaní rozobrali niekoľko stavísk zanedbaných budov Dynamitky a postavili si ich tiež. Dornkappelská periféria, cesty na jej okraji, boli obstavané pomerne slušnými príbytkami. Ale čím viac doprostred, tým viac bolo badať biedu. Ľudia tu bývali v drevených chajdách, za ktoré navyše iným platili pomerne vysoké nájomné. Ľudia zo štvrte boli oblečení doslova v handrách a často putovali, aby sa im v centre ušiel aspoň hrnček teplej polievky.

Dornkapel trnavka 1.jpg
Foto: Iľja Jozef Marko, Slovenská národná galéria, www.facebook.com

Ako takáto štvrť vznikla? Trnávka bola nešťastným plodom prisťahovaleckej explózie začiatkom 20. rokov. Nové hlavné mesto rástlo a vábilo množiacimi sa pracovnými miestami. Mnoho robotníkov z vidieka a zo Žitného ostrova uverilo tejto rozprávke a Bratislava zažila nápor chudobných bezzemkov. Poprichádzali sem však aj takí, ktorí svoje políčka popredali a opustili svoju zem, ktorá im dožičila po krvopotnej práci iba biedne živobytie. Viacerí z nich preklínali deň, keď opustili svoje vidiecke príbytky a vydali sa do Bratislavy za vidinou lepšieho života. Mesto však nebolo zariadené na prijatie takej masy.

Dornkapel trnavka 2.jpg
Foto: Iľja Jozef Marko, Slovenská národná galéria, www.facebook.com

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk