Spomienky na starú Bratislavu: Objavte s nami zabudnuté zákutia mesta

Kolaz stara bratislava.jpg

Prejdite sa s nami ulicami a zákutiami niekdajšej Bratislavy. Mnohé z týchto miest už dnes neexistujú, zmenili sa na nepoznanie alebo proste museli ustúpiť inej výstavbe. My vám ich však pripomenieme, alebo predstavíme, ak ste ich nepoznali.

Fascinujúca maľba Rudolfa Alta zachytáva Františkánske námestie okolo roku 1850. Na námestí sa na šťastie dodnes zachoval významný Františkánsky kostol a kláštor, ktorý bol postavený na konci 13. storočia. Stále sa tu nachádza aj fontána so ženou s krčahom, ktorá je tiež zachytená na tomto obraze. Vedeli ste, že fontána bola pôvodne studňa vybudovaná po požiari mesta? Studňa pochádza z roku 1592 a socha z roku 1804. O týchto rokoch nás informuje samotná fontána, sú uvedené na tabuliach.

Frantiskanske namestie.jpg

Taktiež veľmi starý a zaujímavý pohľad na mesto zachytený okom maliara. Hodí sa k nej citát od svetoznámeho dánskeho spisovateľa H. Ch. Andersena, ktorý Prešporok navštívil v roku 1841: „Žiadate ma, aby som vám porozprával rozprávku. Veď vaše mesto je rozprávka.“ Hovorí sa, že práve návšteva Prešporka a stretnutie s malých chudobným dievčatkom s ružou ho podnietil k napísaniu rozprávky Dievčatko so zápalkami.

Hrad mesto malba.jpg
Foto: www.facebook.com , knihaobratislave.sk

Rybári na dunajskom nábreží a v pozadí sa taktiež pyšne týči Bratislavský hrad. Práve rybolov bol v Prešporku veľmi obľúbený a život sa orientoval práve na Dunaj, ktorý obkrem obživy slúžil aj na dopravu. Bežne sa po Dunaji plavili lode pendlujúce do okolitých miest vrátane Pešti aj Viedne.

Dunaj nabrezie zivot hrad.jpg

Takto vyzerala niekdajšia Astorka pred rokom 1925. Na tomto mieste na Suchom mýte práve v roku 1925 vyrástla slávna Astorka, ktorá bola kedysi epicentrom zábavy, umenia a kultúrneho života.

Astorka antikvariat steiner.jpg
Foto: Antikvariát Steiner, www.facebook.com

Astorka vznikla ako kaviareň s barom, schádzali sa tu umelci najrôznejšieho druhu. Dokonca sa odtiaľto vysielal rozhlasový prenos, prvým bola živá hudba cigánskeho primáša Jožka Pihíka. Konali sa tu tiež vystúpenia, kabarety, divadlá, a podobne. Jednoducho to tu vždy žilo. Až do príchodu komunistického režimu, ktorý dal stopku množstvu kaviarní podobného druhu.

Astorka antikvariat steiner potom.jpg
Foto: Antikvariát Steiner, www.facebook.com

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk