Spomienky na starú Bratislavu: Obyvatelia a ich život v meste vyzeral kedysi úplne inak ako dnes

Kolaz stara bratislava 1.jpg
Foto: Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch - koláž BratislavaDen.sk

V meste kedysi boli miesta, kde sa obyvatelia stretávali, zabávali alebo len trávili spoločný čas. Mnohé z nich už dnes neexistujú, stratili zmysel a účel, alebo proste museli ustúpiť inej výstavbe. Zmenili sa aj priority a záujmy obyvateľov, tak mnohé zo zariadení prestali fungovať. Niektoré ale stále zachovali svoju tradíciu dodnes.

Fotografia zachytávajúca Národný beh Devín – Bratislava pred asi 40 až 50 rokmi. Po prvý raz sa tento beh konal už v roku 1921 a tým patrí medzi najstaršie podujatia atletiky u nás. Počas celej histórie nastali roky, kedy sa beh konať nemohol. Dôvodom boli vojny aj zákaz pohybu v pohraničnom pásme pri takzvanej železnej opone.

Beh devin bratislava.jpg

Viete, čo je toto za prístroj? Odjakživa bol takpovediac atrakciou, ako je aj na fotografii vidieť. Obyvatelia aj návštevníci boli prístrojom vždy zaujatí. Šlo o barometer. Meral teplotu, tlak aj vlhkosť vzduchu vo svojom okolí. Nachádzal sa uprostred Promenády oproti domu číslo 22 Hocher alebo orientačne Park kaviareň. Napokon sa merač stal zbytočným a tak bol odstránený počas kopania „protičrepinových“ krytov v roku 1944.

Meracia stanica promenada.jpg
Foto: od čitateľky - www.facebook.com

Kedysi vyzerali trhy na Rybnom námestí takto. V pozadí ešte stojí nádherná neologická synagóga, ktorá bola zničená pre výstavbu Mosta SNP. Obyvatelia tu medzi sebou predávali ovocie a zeleninu, prichádzali sem predávať aj z okolitých krajín, či iní pustovníci.

Trh rybne namestie.jpg

Kedysi obyvatelia chodievali na výlety loďou po okolí, tieto výlety boli vo veľkej obľube. Fotografia zachytáva osobný prístav na Fajnorovom nábreží v 40. rokoch uplynulého storočia. Vzhľadom na datovanie fotografie môže však ísť aj o sťahovanie a únik z krajiny, v tom čase do Švajčiarska či Ameriky. Dnes sa v tomto mieste nachádza protipovodňový múrik a prístav Danubius.

Pristav plavba.jpg

Vojaci snímajú sochu leva z pylónu vedľa Štefánikovej sochy na Námestí Ľudovíta Štúra. v roku 1940. Hitler vraj vtedy pred odstránením sochy povedal: „Die Katze muss Weg.“ Vedeli ste, že lev bol uložený až do 90. rokov v pivniciach Bratislavského hradu? Bol rozrezaný na kusy a ležal vedľa ležiacej sochy Stalina.

Levy sochy namestie ludovita stura.jpg

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk