Spomienky na starú Bratislavu: Obyvatelia a momenty zo života v meste v priereze času

Obyvatelia moda zivot titulka kolaz.jpg
Foto: Pavol Poljak, Slovenská národná galéria, www.facebook.com - koláž BratislavaDen.sk

Mesto a jeho tvár sa časmi menia, ako aj spôsob života obyvateľov v ňom. V našej rubrike sa pozrieme na rôzne zachytené momenty obyvateľov starej Bratislavy. Prejdite sa s nami ulicami či budovami z histórie Bratislavy a vcíťte sa do jej obyvateľov pred desaťročiami. 

Promenáda na niekdajšom Hviezdoslavovom námestí okolo roku 1920. Vtedy to bolo Kossuthovo námestie. V pozadí na Mostovej ulici sa ešte rysuje silueta pomníka Márie Terézie. Dáma má na fotografií práve moderné až revolučné šaty na danú dobu. Tá sa vyznačovala práve bojom žien za svoje práva, čo bolo často demonštrované aj módou, ktorá porušovala dané pravidlá obliekania žien. Samozrejme nesmú chýbať klobúky či vychádzkové paličky.

Hviezdoslavovo namestie.jpg

Prechádzka po Michalskom moste okolo roku 1935. V pozadí reklama na fasáde Veľkého Baťu, tá bola doslovná, pretože v obchodnom dome bola aj služba pedikériek, ktoré sa doslova postarali o vaše nohy. Tak isto tu bol tovar poriadne roztriedený na športovú, detskú, dámsku a pánsku obuv. Nesmú chýbať krásne klobúčiky u dám aj pánov.

Batov dom prechadzka.jpg

Ženy pred dnešným Starým Mostom Mo zachytené v roku 1937. Kedysi sa volal tiež Most Františka Jozefa alebo aj  Štefánikov most. Všimnite si módne oblečenie daných čias. Každý mal klobúk, či inú pokrývku hlavy, či už dámy alebo aj páni. V móde boli tiež rukavičky.

Moda zeny most.jpg

Slovenské národné divadlo v roku 1958 a Bratislavčania. Páni mali v týchto časoch v obľube baretky, dámy zase sukne po kolená. Spomínate si na módu v týchto rokoch?

Moda obyvatelia divadlo.jpg
Foto: N. Gyula, www.facebook.com

Známa postavička bratislavských ulíc Laci (Lacko), volali ho aj Ferko píšťalka. Na fotografií je zachytený pred farou na Hurbanovom námestí v roku 1965. Šaliny plné ľudí a ulice len poriedko zaplnené autami, to bola hudba minulosti v doprave.

Hurbanovo namestie.jpg
Foto: Pavol Poljak, Slovenská národná galéria, www.facebook.com

A bonusové video, na ktorom je zachytený Lacko, ako „reguluje“ dopravu.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk