Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Palace bratislava kolaz.jpg
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch - koláž BratislavaDen.sk

Spomienky na starú Bratislavu: Paláce boli kedysi bežne obývanou súčasťou mesta, toto je len časť z nich

Bratislava vždy patrila medzi významné mestá, dopravné uzly a mnohí šľachtici tu mali panstvá a paláce. Niektoré z nich si prezrieme detailnejšie. Svoje sídla si dali stavať už od čias renesancie, niektoré boli bezcitne zbúrané, schátrané a ponechané napospas osudu. Niekoľko z nich sa však zachovalo dodnes.

Palác zachytený približne v roku 1908, vtedy patril arcikniežaťu Fridrichovi. Dnes patrí medzi tie najikonickejšie v meste. Ide o Grasalkovičov alebo aj Prezidentský palác.

Vedeli ste, že bol postavený na voľnej ploche pred vtedy ešte opevneným mestom? Bolo to v roku 1760 na návrh architekta Andreja Mayerhofera.

Grasalkovicov palac okolo 1941 staraba.jpg
www.facebook.com

Hovorí sa, že Mária Terézia v paláci vydávala aj svoju dcéru Máriu Kristínu a na svadbe im hrala kapela, ktorú dirigoval rakúsky skladateľ Franz Joseph Haydn. Ten tu dirigoval pravidelne na báloch spolu s orchestrom kniežaťa Esterházyho.

Počas vojny bol palác prestavaný na sídlo prezidenta a to podľa návrhu Emila Belluša. Dlho bol využívaný deťmi a mládežou. Po rekonštrukcii v roku 1996 sa stal sídlom prezidenta Slovenskej republiky.

Grassalkovichov palac prezidentsky.jpg
Foto: www.facebook.com

Primaciálne námestie zdobil aj takýto palác, niesol meno po Štefanovi Ormosdym. Ten bol vedúcim úradníkom arcibiskupského panstva. Ľudia ho však nemali veľmi v obľube, pretože im v čase zavedenia urbára odňal veľké množstvo rolí.

Ormosdyho palác bol na palác prestavaný z pôvodného kláštora jezuitov koncom 18. storočia, avšak počas adaptácie v roku 1948 bol pre účely mestského magistrátu zrútený a nahradený novostavbou. Pôvodne plánovali k pôvodnému palácu pristavať moderné krídlo, problém nastal zrútením čelnej časti budovy. Dnes tu sídli Nová radnica alebo aj Magistrát mesta Bratislavy.

Ormosdyho palac.jpg
Foto: www.facebook.com

Pisztoryho palác dnes patrí medzi národné kultúrne pamiatky Slovenska. Bol vybudovaný v elektickom štýle v 90. rokoch 19. storočia na podnet lekárnika židovského pôvodu Felixa Pisztoryho. Ten si ho dal postaviť ako vlastný dom a lekáreň. V tom čase bola práve dnešná Štefánikova ulica, vtedy Štefania útca, mestskou triedou s bohatými obyvateľmi.

Pán lekárnik Pisztory mal za svojím palácom záhradku s liečivými bylinkami siahajúcu až k dnešnému Slavínu. Majiteľ ho dal vyzdobiť freskami, dokonca pozlátenými, ale aj umeleckým zábradlím, kristáľovými lustrami, mozaikovou podlahou a bohatou štukovou výzdobou.

Od roku 1953 poznačili palác svojím pôsobením prevádzkovatelia Leninovho múzea. Umelo znížili stropy sadrokartónovými platňami a vystavili tu propagandistické materiály, plagáty, mramorové platne aj vitríny. Až donedávna palác chátral, avšak v roku 2015 sa dočkal obnovy.

Pisztoryho palac.jpg
Foto: www.facebook.com - OZ Bratislavské rožky

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X