Spomienky na starú Bratislavu: Poďte sa s nami schladiť k vodným plochám mesta v minulosti

Kolaz stara bratislava pri vode.jpg
Foto: www.facebook.com - koláž BratislavaDen.sk

Prejdite sa s nami ulicami a zákutiami z histórie Bratislavy. V meste kedysi boli miesta, kde sa obyvatelia stretávali, zabávali alebo len trávili spoločný čas. Mnohé z nich už dnes neexistujú, stratili zmysel a účel, alebo proste museli ustúpiť inej výstavbe. My vám ich však pripomenieme, alebo predstavíme, ak ste ich nepoznali.

Spoznali ste dunajské nábrežie? Fotografia vznikla v 20. rokoch uplynulého storočia. Nachádzajú sa na nej štyri Feiglerovské (Sprinzlovské) domy z polovice 19. storočia a nachádzali sa od hotela Devín západne, teda niekde v priestoroch dnes už len trávnika a električkovej trate pred hotelom Danube.

Dunajske nabrezie.jpg
Foto: www.facebook.com

Neupravené nábrežie a rybárska zátoka z konca 19. storočia. Na mieste domov je dnes Most SNP. Kedysi tu bol malý prístav a trh s predajom čerstvo ulovených rýb a iného mäsa, či zeleniny a ovocia.

Nabrezie zatoka dunaj.jpg
Foto: www.facebook.com

Tiež ste takto trávili letá na Štrkovci? Fotografia je zachytená približne v 70. rokoch uplynulého storočia. Kedysi bolo jazero oveľa väčšie a volalo sa Šutrovka. Mnoho detí sa tu v lete kúpalo a šantilo na brehu, ale aj v zime sa sem chodievali korčuľovať celé rodiny.

Strkovecke jazero.jpg
Foto: www.facebook.com

Pečniansky les s dunajským ramenom v roku 1885. Obraz je zachytený z ostrova v Pečnianskom ramene, po ľavej strane teda tečie Dunaj a oproti je Engerau, teraz Petržalka. Tak isto bolo toto miesto obľúbené v lete na kúpanie sa aj v zime na korčuľovanie.

Pecniansky les jazero rameno.jpg
Foto: Korboník, Slovenská národná galéria

Aj takto vyzerala letná pohoda na pláži na Zlatých Pieskoch pred niekoľkými desiatkami rokov. Pláže plné ľudí, takpovediac – deka na deke. Chodili celé rodiny, strýkovia, tety, bratranci, starí rodičia, šlo o rodinné dovolenky na domácich jazerách. Nebol to žiaden luxus, nejeden si spomenie na hodinové rady v bufete, žiadne miesto pre ďalšiu deku. Prípadne si každý doniesol svoj hliníkový obedár s rezňom a chlebíkom. Tiež ste takto trávili letá?

Zlate piesky.jpg
Foto: www.facebook.com

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk