Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kolaz stara bratislava.jpg
6
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch - koláž BratislavaDen.sk

Spomienky na starú Bratislavu: Pozrite sa s nami na momentky zo života obyvateľov

Prejdite sa s nami ulicami či budovami z histórie Bratislavy a vcíťte sa do jej obyvateľov pred desaťročiami. V našej rubrike sa pozrieme na rôzne zachytené momenty obyvateľov starej Bratislavy. Praví Bratislavčania si ich buď pamätajú, alebo ich minimálne z fotografií poznajú. Uhádnete, ktoré sa kde nachádzajú alebo už na ich mieste stojí niečo iné?

Jeseň je momentálne v úvode, takto si ju užívali pred takmer 70 rokmi. Tak isto bola na fotografií zachytená jeseň a s ňou čas púšťania šarkanov medzi čerstvo postavenými panelákmi. Práve tu na Firšnáli deti púšťali šarkany najradšej. Tiež keď napadol sneh, skvelo sa tu sánkovalo.

Jesen firsnal.jpg
Foto: business.facebook.com

Deti zachytené počas šantenia vo vode pri verejnej studni. Hoci ide o ťažké časy nášho mesta, deti sa jednoducho zabavili vždy a všade. Chlapci sa hrajú so studňou na Rybnom námestí v roku 1941. Práve táto studňa slúžila aj trhovníkom na umývanie ovocia, zeleniny či čerstvý rýb.

Rybne namestie studna.jpg
Foto: business.facebook.com - Štefan Tamáš, Slovenská národná galéria (www.webumenia.sk)

Ľudia si naberajú vodu z fontány Karolíny Augusty na Námestí SNP o čosi skôr ako deti na predošlej fotografií a to okolo roku 1940. Fontána bola obeliskového tvaru a vztýčili ju v roku 1828 na pamiatku jej prešporskej korunovácie spred troch rokov. Fontánu rozobrali po vojne v roku 1949 a nahradená bola Stalinovým pomníkom. Dnes sa toto miesto nachádza na Námestí SNP. V pozadí je tiež zachytené Kino Atlon.

Namestie snp fontana.jpg
Foto: business.facebook.com - Štefan Tamáš, Slovenská národná galéria (www.webumenia.sk)

Uhádnete, kde sa pokazila táto lampa? Fotograf túto opravu zachytil v roku 1961. Oprava sa koná na Suchom mýte či Hodžovom námestí. V pozadí sa nachádza Hron, alebo kedysi aj Lerchner.

Lampa suche myto hodzovo namestie.jpg
Foto: business.facebook.com

Vojaci pravdepodobne po 1. svetovej vojne zachytení na Moste Františka Jozefa. Jeho mená boli rôzne, Franz-Josef-Brücke, Ferencz József-híd, po prvej svetovej vojne to bol Štefánikov most, po druhej svetovej vojne Most Červenej armády. Šlo dlhé roky o jediný most v meste a to až do výstavby Mosta SNP.

Most frantiska jozefa.jpg
Foto: business.facebook.com - Slovenská národná galéria (www.webumenia.sk)

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X