Spomienky na starú Bratislavu: Pozrite sa s nami na momentky zo života obyvateľov

Kolaz stara bratislava.jpg
Foto: Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch - koláž BratislavaDen.sk

Prejdite sa s nami ulicami či budovami z histórie Bratislavy a vcíťte sa do jej obyvateľov pred desaťročiami. V našej rubrike sa pozrieme na rôzne zachytené momenty obyvateľov starej Bratislavy. Praví Bratislavčania si ich buď pamätajú, alebo ich minimálne z fotografií poznajú. Uhádnete, ktoré sa kde nachádzajú alebo už na ich mieste stojí niečo iné?

Jeseň je momentálne v úvode, takto si ju užívali pred takmer 70 rokmi. Tak isto bola na fotografií zachytená jeseň a s ňou čas púšťania šarkanov medzi čerstvo postavenými panelákmi. Práve tu na Firšnáli deti púšťali šarkany najradšej. Tiež keď napadol sneh, skvelo sa tu sánkovalo.

Jesen firsnal.jpg

Deti zachytené počas šantenia vo vode pri verejnej studni. Hoci ide o ťažké časy nášho mesta, deti sa jednoducho zabavili vždy a všade. Chlapci sa hrajú so studňou na Rybnom námestí v roku 1941. Práve táto studňa slúžila aj trhovníkom na umývanie ovocia, zeleniny či čerstvý rýb.

Rybne namestie studna.jpg
Foto: business.facebook.com - Štefan Tamáš, Slovenská národná galéria (www.webumenia.sk)

Ľudia si naberajú vodu z fontány Karolíny Augusty na Námestí SNP o čosi skôr ako deti na predošlej fotografií a to okolo roku 1940. Fontána bola obeliskového tvaru a vztýčili ju v roku 1828 na pamiatku jej prešporskej korunovácie spred troch rokov. Fontánu rozobrali po vojne v roku 1949 a nahradená bola Stalinovým pomníkom. Dnes sa toto miesto nachádza na Námestí SNP. V pozadí je tiež zachytené Kino Atlon.

Namestie snp fontana.jpg
Foto: business.facebook.com - Štefan Tamáš, Slovenská národná galéria (www.webumenia.sk)

Uhádnete, kde sa pokazila táto lampa? Fotograf túto opravu zachytil v roku 1961. Oprava sa koná na Suchom mýte či Hodžovom námestí. V pozadí sa nachádza Hron, alebo kedysi aj Lerchner.

Lampa suche myto hodzovo namestie.jpg

Vojaci pravdepodobne po 1. svetovej vojne zachytení na Moste Františka Jozefa. Jeho mená boli rôzne, Franz-Josef-Brücke, Ferencz József-híd, po prvej svetovej vojne to bol Štefánikov most, po druhej svetovej vojne Most Červenej armády. Šlo dlhé roky o jediný most v meste a to až do výstavby Mosta SNP.

Most frantiska jozefa.jpg
Foto: business.facebook.com - Slovenská národná galéria (www.webumenia.sk)

Ďalšie k téme

    Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom