Spomienky na starú Bratislavu: Pozrite sa s nami na niekdajšie ulice a zákutia mesta

Kolaz stara ba titulka.jpg
Foto: www.facebook.com , dajama.sk , Múzeum mesta Bratislavy, Rača na starých fotografiách a pohľadniciach - koláž BratislavaDen.sk

Prejdite sa s nami ulicami či miestnosťami z histórie Bratislavy a vcíťte sa do jej obyvateľov pred desaťročiami. Praví Bratislavčania si ich buď pamätajú, alebo ich minimálne z fotografií poznajú. Uhádnete, ktoré sa kde nachádzajú alebo už na ich mieste stojí niečo iné? Niektoré fotografie dodalo vydavateľstvo Dajama, za čo ďakujeme.

Spomínate si aj vy na takéto letá a zábavky na Železnej studienke? Deti aj s rodičmi sa člnkovali a jašili vo vode. Relax pri vode bol spojený s turistikou z Koliby. Svoje pomenovanie dostala po železitej vode, ktorá tu pramenila. V minulosti tu boli vychýrené kúpele a bolo to tiež veľmi obľúbené kúpeľné miesto. Stavebná činnosť a úpravy na Vydrici narušili režim spodných vôd a liečivé pramene sa nenávratne stratili. Kúpele tak zanikli.

Zelezna studnicka.jpg
Foto: www.facebook.com , E. Lazišťan

Rača je známa najmä pre svoje vinohrady. Práve už od prvej písomnej zmienky sa Rača spája s vinohradmi. Okrem archeologických nálezov potvrdzujúcich históriu siahajúcu až do čias rímskych légii a s nimi súvisiacimi vihohradníckymi tradíciami sa v písomnostiach spomína aj neskôr, o tom ako má šľachta vinice na vrchu Šimperk. Na fotografii sú Bratislavčania cestou z vinohradu v druhej polovici uplynulého storočia.

Raca vinarstvo.jpg
Foto: facebook.com/StaraBratislavaNaFotografiach/photos , Rača na starých fotografiách a pohľadniciach, Vojtech Čík

Vedeli ste, že na Primaciálnom námestí býval trh s mäsom? Stará radnica patrí medzi najstaršie budovy mesta. Tvorí ju viacero objektov ako  Jakubov dom, Pawerov dom, Ungerov dom a Aponiho palác. Fotografia ju zachytáva približne v roku 1940. Vpravo vidíme palác grófa Ormosdyho, ktorý nahradila budova Novej radnice. V strede námestia stojí lipa. Neskôr ju vyťali, no opäť sa na svoje pôvodné miesto vysadila.

Radnica primacialne namestie.jpg
Foto: www.facebook.com - dajama.sk

Skupinka mladých fešákov oddychujúcich na Hviezdoslavovom námestí približne v roku 1910. Vtedy boli veľmi v móde klobúky a vychádzkové paličky, a tiež veľmi upravená a elegantná róba.

Pani elegancia moda hviezdoslavovo namestie.jpg
Foto: facebook.com/StaraBratislavaNaFotografiach/photos , Pohl Pálma

Poštári roky doručujú ľuďom listy a zásielky. Na fotografii môžeme vidieť, ako niekedy vyzerala uniforma poštára. V pozadí dámske a pánske kaderníctvo Josefa Brückla. Ide o starší dom na Gorkého ulici, kedysi to bolo číslo 15 a dnes je to 11. Na jeho mieste, približne v rokoch 1932 až 1933, postavili funkcionalistickú budovu. Sídlilo v nej Grémium bratislavského obchodníctva.

Postar gorkeho.jpg
Foto: facebook.com/StaraBratislavaNaFotografiach/photos , Múzeum mesta Bratislavy

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk