Spomienky na starú Bratislavu: Pozrite sa s nami na život v minulosti aj pohľad do budúcnosti

Stara bratislava kolaz titulka.jpg
Foto: vydavateľstvo Dajama. Viac ich kníh nájdete na www.dajamabooks.sk , www.facebook.com - koláž BratislavaDen.sk

Ako si Bratislavčania pred stovkou rokov predstavovali, že bude mesto vyzerať? A ako v skutočnosti vyzerala autobusová či lodná doprava v tých časoch. To a ešte viac sa dozviete a uvidíte v našej novej časti rubriky pre milovníkov niekdajšej starej Bratislavy. Niektoré fotografie dodalo vydavateľstvo Dajama, za čo ďakujeme.

Fotografia pochádza približne z roku 1913. Je na nej zachytená Radlinského ulica v Starom Meste. Nesie meno po Andrejovi Radlinskom, ktorý je známy jazykovedec, pedagóg, spisovateľ a pričinil sa o založenie Matice slovenskej a Spolu svätého Vojtecha. Dvojposchodový dom uprostred bol ústavom na výchovu slúžok. Dnes sa tu nachádzajú Fakulta chemickej a potravinárskej technológie a Stavebná fakulta STU, Daňový úrad Bratislava I a Daňový úrad pre vybrané daňové subjekty.

Radlinskeho ulica.jpg
Foto: vydavateľstvo Dajama. Viac ich kníh nájdete na www.dajamabooks.sk

Taktiež fotografia spred viac ako 100 rokov zachytáva prvé autobusy na Hviezdoslavovom námestí. Naľavo na fotografií by bola zachytená neskoršia budova veľvyslanectva USA, v pozadí vidno električkovú trať a fotograf sa nachádzal v hoteli Carlton. Prvá trať viedla pôvodne trasou Hviezdoslavovo námestie – Molecova – Jiráskova – Michalská – Františkánske námestie – Laurinská – Nám. Republiky – Ondrejská – Hviezdoslavovo námestie. Táto trasa fungovala iba krátko. Od roku 1927 viedla linka od Národného divadla na Novomestskú ulicu.

Doprava autobus 100 rokov.jpg
Foto: archív DPB, 100 rokov MHD

Devínsky prístav v roku 1925. O plavbu loďou bol v ten deň medzi obyvateľmi mimoriadny záujem, trávili tak spoločne s rodinami voľné dni a užívali si možnosti a krásy mesta a jeho okolia. Bola nedeľa, možno to poznať napríklad aj z toho, že dámy majú na fotografii oblečené nedeľné róby.

Nedela vylet lod plavba.jpg
Foto: vydavateľstvo Dajama. Viac ich kníh nájdete na www.dajamabooks.sk

Hovorí sa, že každé mesto by malo mať brány pre návštevníkov zo všetkých štyroch strán. V Bratislave sa zachovala iba jediná brána a to Michalská. Svoje pomenovanie nesie podľa osady a Kostola svätého Michala, ktorá bola neďaleko na predmestí. Osada sa na svojom mieste už veľmi dávno nenachádza, avšak zostala nám po nej pripomienka v podobe ružového náhrobného kameňa. Ten je použitý v murive veže, vo výške asi tretieho poschodia a je viditeľný z vnútornej strany. V minulosti mala brána padací most, padaciu mrežu a silné drevené vráta na ochranu svojich obyvateľov. Do mesta sa kedysi dalo dostať cez Laurinskú, Rybnú či Vydrickú bránu. Veža na Michalskej bráne sa momentálne rekonštruuje.

Michalska brana veza most.jpg
Foto: vydavateľstvo Dajama. Viac ich kníh nájdete na www.dajamabooks.sk

Aká bude Bratislava v budúcnosti? Takúto otázku dostali aj obyvatelia mesta pred viac ako stovkou rokov a chopili sa jej skutočne kreatívne. V meste videli zmeny, moderné budovy, a dopravné prostriedky od výmyslu sveta. Našimi favoritmi sú rýchlodráha visutá nad mestom, lietajúce kanoe a lietajúci sud, ktorý by určite ocenili majitelia gastronomických prevádzok ako rýchlu a spoľahlivú dopravu.

Bratislava buducnost plagat kolaz.jpg

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk