Spomienky na starú Bratislavu: Prejdite sa s nami niekdajšími ulicami a uličkami mesta

Kolaz staraba.jpg
Foto: www.facebook.com - koláž BratislavaDen.sk

Prejdite sa s nami ulicami či budovami z histórie Bratislavy. Niektoré z týchto objektov už neexistujú a akoby sa po nich zľahla zem. My vám ich však pripomenieme, alebo predstavíme, ak ste ich nepoznali. Uhádnete, ktoré sa kde nachádzajú alebo už na ich mieste stojí niečo iné?

Habermayerov palác na Panenskej ulici zachytený na fotografií približne v roku 1920. Hoci dnes chátra, ide o národnú kultúrnu pamiatku. Neskoro baroková stavba pochádza z roku 1780. Ide o meštiansky dom, ktorý patril podľa jej názvu, Habermayerovcom.

Habermayerov palac.jpg

Veľmi známe dvere, viete, ktorému palácu patria? Ide o Pálffyho palác na Ventúrskej ulici aj s pamätnou tabuľou W. A. Mozarta. Takto bol zachytený v roku 1965. Pálffyho palác pochádza z polovice 17. storočia a založený bol na mieste starých vinohradov. Už v čase svojho vzniku šlo o veľmi prepychový a výnimočný palác, mal pôvodne tri obostavané nádvoria, pričom jedno z nich slúžilo na hospodárske účely a bolo otvorené.

Legendy hovoria, okrem tej, že tu koncertoval sám Amadeus Mozart, že sa tu nachádzala veľmi výnimočná fontána. Ide o pôvodnú vtáčiu fontánu, ktorá počas slávností nepodávala vodu, ale víno. Jednu z troch častí pôvodnej historickej fontány využívali na napájanie kone, preto sú na fontáne konské hlavy.

Palffyho palac venturska.jpg

Zaťažkávacia skúška Mostu SNP v roku 1972. Most od svojho počiatku v Bratislavčanoch vyvoláva rozporuplné pocity. Jedna časť obyvateľov ho víta, druhá zas odsudzuje a to najmä pre jeho výstavbu. Práve kvôli nemu bola odstránená veľká časť Podhradia a spolu s ňou i historické pamiatky.

Most snp skuska.jpg

Autobusová stanica pod Avionom na Americkom námestí. Takto vyzerala v roku 1947. Určená bola pre diaľkové spoje a zároveň odtiaľto jazdili autobusy v rámci medzinárodných liniek smerujúcich z či do Bratislavy. V jej blízkosti napokon pribudla aj trať električiek. Dôvodom výstavby trate bola práve rozmáhajúca sa Dynamitová továreň.

Americke namestie avion stanica.jpg

Turistická nocľaháreň na Kamzíku, slúžila ako malý hotel, nazývaný aj Schutzhaus, Touristenhaus, ktorého projekt vznikol v roku 1900. Išlo o jednoposchodovú stavbu s kamenným soklom. Obsahovala 24 izieb, veľkú uzavretú predsieň a dve polootvorené verandy. Izby boli zariadené jednoducho, ale pohodlne, aby si návštevníci okrem odevu nemuseli so sebou nič viac priniesť. Na začiatku 20. storočia sem chodievali aj Bratislavčania. Napr. v roku 1904 si členovia spevokolu Pressburger Liedertafel spravili so svojimi fanúšikmi výlet na Kamzík, a potom sa presunuli sem na diskusiu a kultúrny program.

Kamzik noclaharen.jpg

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk