Spomienky na starú Bratislavu: Prejdite sa s nami niekdajšími zákutiami mesta

Kolaz stara bratislava 2.jpg
Foto: Petržalka na starých fotografiách, Web umenia, Viliam Malík - koláž BratislavaDen.sk

Prejdite sa s nami ulicami a zákutiami z histórie Bratislavy. V meste kedysi boli miesta, kde sa obyvatelia stretávali, zabávali alebo len trávili spoločný čas. Mnohé z nich už dnes neexistujú, stratili zmysel a účel, alebo proste museli ustúpiť inej výstavbe. Niektoré z týchto objektov už neexistujú a akoby sa po nich zľahla zem. My vám ich však pripomenieme, alebo predstavíme, ak ste ich nepoznali.

Spomínate si na známe petržalské kúpalisko Lido? Počas teplých dní ho pravidelne navštevovalo veľa Bratislavčanov. Na kúpalisku boli k dispozícii šatne, prezliekacie kabíny či menší bazén so šmykľavkou, ktorý vidíte na fotografii. Časom sa pri kúpalisku otvorili reštaurácie a pribudlo aj drevené mólo.

Lido kupalisko.jpg
Foto: Petržalka na starých fotografiách

Pionieri a pionierky s kytičkami pred ZŠ Karloveská v Karlovej Vsi. Fotografia vznikla v roku 1978.

Pionieri karlova ves.jpg
Foto: Karlova Ves v obrazoch, kronika KV 61

Ľudia si užívali na nábreží pri Dunaji pekné počasie. V pravej časti fotografie z roku 1938 je vidieť fungujúci Propeller. Múrik v strednej časti, pri ktorom sú osadené lavičky a lampy, dnes už nestojí.

Dunaj nabrezie.jpg
Foto: Web umenia, Viliam Malík

Taktiež obyvatelia, ktorí trávia čas na Dunaji. Kedysi sa využíval čas na nábreží a na vode viac, ako dnes. Fotografia zachytáva veslársky klub na petržalskom brehu, ktorý sa v auguste 1948 chystal do vôd Dunaja. Z pontóna Bratislavčania skákali do rieky a spríjemnili si pohodové kúpanie.

Petrzalka breh dunaj.jpg
Foto: Petržalka na starých fotografiách

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk