Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Prirodne kupaliska bratislava.jpg
7
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Spomienky na starú Bratislavu: Prírodné kúpaliská boli aj v minulosti veľmi obľúbené, kúpalo sa aj v Dunaji

Prinášame vám niekoľko obľúbených prírodných kúpalísk v meste. Tiež ste na ne chodili tráviť letné dni?

Petržalský Draždiak slúžil obyvateľom aj na takéto slnenie, dodnes tu radi ľudia trávia horúce letné dni. Fotografia je zachytená v 80. rokoch minulého storočia. Jazero vzniklo po ťažbe štrku a prehĺbení pôvodnej vodnej plochy.

Drazdiak.jpg
Foto: business.facebook.com

Aktívne letá na Lide vyzerali aj takto. Fotografia bola zachytená približne v 60. rokoch 20. storočia. Takéto volejbalové ihrisko bolo súčasťou areálu kúpaliska Lido, taktiež sa tu nachádzali sprchy, šmykľavka a pieskovisko pre deti, spolu so stolmi na stolný tenis. V areáli sa nachádzali aj drevené pavilóny, ktoré ponúkali občerstvenie.

Volejbal na lide.jpg
Foto: business.facebook.com

Na kúpalisku Lido nebolo len jazero, ale aj bazén. Vybudované bolo približne v 30. rokoch minulého storočia. Vtedy pristavili bazén a aj kabínky na prezliekanie. Rok potom ho zastihol požiar, rýchlo však došlo k obnove.  Bombardovanie mesta v roku 1944 však bolo zničené. Po skončení druhej svetovej vojny však bolo opäť uvedené do prevádzky a znovu si získalo obľubu obyvateľov hlavného mesta.

V 60. rokoch došlo k presakovaniu vody, kvôli čomu bolo kúpanie značne obmedzené. Napriek tomu Lido fungovalo do začiatku 80. rokov minulého storočia. Fotografia je zachytená v máji v roku 1958.

Kupalisko lido.jpg
Foto: business.facebook.com

Radovánky na Dunaji okolo roku 1960, v pozadí vyústenie Jeseninovho nábrežia na Prídavkovu ulicu. O túto atrakciu na Dunaji bol poriadny záujem. Išlo o skvelú adrenalínovú činnosť počas rozpálených letných dní.

Dovolenka na dunaji.jpg
Foto: business.facebook.com

V 60. rokoch zachytené šantenie na pontóne na brehu Dunaja.

Kupanie na dunaji.jpg
Foto: business.facebook.com

Pri Štrkoveckom jazere to v lete tiež žilo. Priľahlý hotel Junior bol u niekoho obľúbený, u niekoho bol skôr tŕňom v oku. Mnohí tu mali aj stužkové, plesy a bývali tu dokonca diskotéky. Odvážni mladíci dokonca skákali do jazera z terasy hotela.

Štrkovecké jazero vzniklo ťažbou štrkopieskov na stavebnícke účely. Zaujímavosťou je, že sa v strede nachádza mierna plytčina, ktorá vznikla ako miesto pre bager, ktorý tu ťažil štrk. Do roku 1989 malo jazero čistú vodu a ľudia sa v ňom radi kúpali.

Hotel junior strkovecke jazero.jpg
Foto: business.facebook.com

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X