Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pamatniky a sochy bratislava historia.jpg
7
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch - koláž BratislavaDen.sk

Spomienky na starú Bratislavu: Sochy a pamätníky na historických fotografiách

Väčšina sôch a pamätníkov na svojom mieste zostáva niekoľko rokov, či desaťročí. Niektoré zmiznú úplne, iné sa z rôznych dôvodov premiestnia. Toto sú niektoré z tých v našom meste na historických fotografiách.

V roku 1938 stála pred Redutou a to na mieste, kde je dnes socha Ľudovíta Štúra. Tá je tam od roku 1972. Pamätník Milana Rastislava Štefánika spolu s československým levom sa dnes nachádza na nábreží Dunaja pred SND, či OC Eurovea.

Stefanik a lev.jpg
Foto: www.facebook.com – SNG

Socha Štefánika bez leva v pozadí. Obe sochy rozdeľovali obyvateľov na dva tábory a to tých, ktorí ich vítali a tých, ktorí ich nechceli. V roku 1940 bol lev odstránený a Štefánik bol osamotený pred Redutou do roku 1954.

Stefanik bez leva.jpg
Foto: www.facebook.com

Čarovné miesto stráži socha svätého Michala. Viete, aké miesto? Nachádza sa na moste pri Michalskej bráne.

Svaty michal.jpg
Foto:www.facebook.com

Socha sv. Martina od Donnera Rafaela bola pôvodne umiestnená na hlavnom oltári v Dóme sv. Martina. Ide o skvost barokového výtvarného umenia obdivovaný a vyhľadávaný tisíckami návštevníkov z domova i zahraničia. Zobrazuje jazdca sv. Martina na koni, ktorý sa delí o svoj plášť so žobrákom vytvorená Jurajom Rafaelom Donnerom z roku 1735. Svojho času bola socha aj pred domom v exteriéri. To jej však škodilo a tak bola presťahovaná do interiéru. Súčasťou oltára boli aj dvaja anjeli, ktorí skončili po presťahovaní v Budapešti.

Socha svateho martina.jpg
Foto: www.facebook.com

Kolorizovaná fotografia sochy Sándora Petofiho na Hviezdoslavovom námestí. Vyhotovená bola 1911. Teraz sa nachádza v Medickej záhrade. Ide dokonca o národnú kultúrnu pamiatku a je zapísaná v Ústrednom zozname pamiatkového fondu.

Petofi sandor.jpg
Foto: www.facebook.com

Hviezdoslavovo námestie okolo roku 1917  zdobil pamätník Johanna Nepomuka Hummela. Bol to rodák z Bratislavy počas svojho života považovaný za jedného z najväčších skladateľov a klaviristov Európy. Taktiež sa socha niekoľkokrát sťahovala.

Pôvodne stál oproti fontáne pred dnešným SND, nachádzal sa aj v parku pred kostolom Nanebovzatia Panny Márie, na Rybnom námestí či v záhrade za Grasalkovičovým palácom. Patrí medzi národné kultúrne pamiatky.

Hummel johann nepomuk.jpg
Foto: www.facebook.com

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X