Spomienky na starú Bratislavu: Spomínate si ešte na Bratislavské automobilové závody? Aj toto boli ony

Automobilove zavody bratislava kolaz.jpg
Foto: www.youtube.com , www.youtube.com - koláž BratislavaDen.sk

V Bratislavských automobilových závodoch pracovalo množstvo ľudí a vzniklo tu veľa mladých lások, a hlavne sa tu vyrobilo množstvo rôznych automobilov. Poďte s nami objaviť viac z ich histórie.

V mestskej časti Devínska Nová Ves vznikol v roku 1971 automobilový výrobný podnik pod názvom Bratislavské automobilové závody. Rokmi sa rozširoval a menil. Napríklad v roku 1975 boli k BAZ pričlenené Podunajské strojárne, aby bola automobilová výroba ešte viac posilnená.

V Bratislave už predtým začala výroba automobilov a to v Tatra Bratislava v roku 1960. V tomto závode vyrábali a vylepšovali úžitkové automobily, samozrejme pod značkou Tatra.

Práve v druhej polovici 60. rokov uplynulého storočia nový vývoj moderných automobilov zavrhli a dokonca sa v tej dobe uvažovalo o licenčnej výrobe zahraničných modelov. V Bratislave sa v tých časoch črtala možná spolupráca s talianskou značkou Alfa Romeo. Práve BAZ mali byť jedným z prostriedkov k industrializácii krajiny.

Všetky tieto kroky a plány však zmarila normalizácia v roku 1968. Napokon v roku 1971 vláda rozhodla, že najlepšia bude spolupráca so Škodovkou. Neustále zmeny plánov vo výrobe brzdili akúkoľvek výrobu v závodoch, a tak namiesto výroby automobilov sa závod zameral len na jednotlivé komponenty.

Automobilka síce prichádzala s novými prototypmi, no žiadne z továrne nevychádzali. Napokon boli zo všetkých prototypov vyrobené len nové Škody Garde a Praga V3S. Škoda Garde sa napokon v BAZ vyrábala v rokoch 1982 až 1987.

Závod napokon neprežil 90. roky a aj tak splynul so zahraničnou automobilkou VolksWagen. VW závod zmodernizoval a úspešne spustil výrobu vlastných vozidiel. Okrem rôznych modelov VW sa v novo-obnovenom závode vyrábali, a niektoré dodnes, aj vyrábajú rôzne vozy Audi, Porsche, Seat a Škoda.

Okrem toho, že tu vyrástol veľmi nádejný závod na výrobu automobilov, bola v roku 1977 založená aj škola. Šlo o Odborné učilište pri n. p. BAZ, ktoré sa neskôr rozšírilo z takzvanej učňovky aj na štvorročný odbor a už Stredné odborné učilište strojárske. Niekoľko rokov sa strojníci učili v náhradných priestoroch a v roku 1984 sa začalo aj s výstavbou budovy školy. Škola od roku 2009 funguje pod názvom Stredná odborná škola automobilová.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk