Spomienky na starú Bratislavu: Spoznajte s nami ukryté a možno i zabudnuté zákutia mesta

Kolaz stara bratislava.jpg
Foto: Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch - koláž BratislavaDen.sk

Mesto sa stále mení a ulice a uličky sú stále iné. Pozrite si s nami zábery z niekdajšieho mesta a objavte zákutia, ktoré buď už neexistujú, alebo sa zmenili na nepoznanie. Spoznajte tiež s nami spôsob života našich predkov. Niektoré fotografie dodalo vydavateľstvo Dajama, za čo ďakujeme.

Vedeli ste, že na Hlbokej ulici sa nachádzal sirotinec? Fotografia zachytáva práce na stavbe budovy architekta Žigmunda Meltzera. Sirotinec vyrástol na podnet mesta, spravovala ho cirkev a slúžili tu rehoľné sestry rádu Paulínok.

Sirotinec hlboka skola.jpg

Tak isto niekdajší sirotinec zachytený na fotografii. Sirotinec Máriina ochrana otvorili v roku 1900. Práve pod vyobrazením Márie je latinský nápis SUB TUUM PRAESIDUUM CONFULIMUS – Pod tvoju ochranu sa utiekame. Zaujímavosťou a dôkazom, že šlo o výnimočnú a modernú stavbu je, že sa v budove nachádzali v každej izbe plynové svietidlá. Od roku 1945 dodnes sa tu nachádza Základná škola Hlboká.

Sirotinec hlboka zakladna skola.jpg

Bratislavské Podhradie očami Karola Kallaya. Takýto pohľad sa nám už nenaskytne. Podhradie bolo osídlené a zastavané poschodovými domami, ktoré mali aj viac ako sto rokov. Veľká časť Podhradia zmizla v 70. rokoch minulého storočia. Dôvodom bola výstavba Mosta SNP a údajný zlý stav budov a ich nemožnosť obnovy.

Podhradie.jpg
Foto: www.facebook.com - Karol Kallay

Fotografia zachytáva prešporskú Mihálykapu utca a hiddal alebo Michaelergrasse mi der Bruucke, čo je vlastne Michalská brána. Ide o jednu zo zachovaných mestských brán pôvodného mestského opevnenia. Pravdepodobne vznikla na prelome storočí 19. a 20. Prezrádza to fascinujúca móda, ktorá vtedy panovala. Dámy aj páni nosili klobúky, taktiež aj malé paničky, ako vidieť na fotografii. Každá správna dáma musela mať šaty dlhé aspoň po členky a páni na každodenné oblečenie slušivý oblek.

Moda michalska brana.jpg

Takto vyzeral internát Družba v 90. rokoch uplynulého storočia. Celé vysokoškolské centrum vrátane Družby vznikalo v Mlynskej doline v tokoch 1981 až 1985. Internát je klasická panelová stavba obľúbená v tomto období. Budova má 10 poschodí a okrem obytných izieb sa tu nachádzajú aj polyfunkčná budova s jedálňou, či tzv. švédske domčeky.

Internat druzba.jpg

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk