Spomienky na starú Bratislavu: Spoznajte s nami ulice a miesta vďaka historickým fotografiám

Kolaz titulka stara bratislava.jpg
www.facebook.com , dajama.sk - koláž BratislavaDen.sk

Prejdite sa s nami ulicami či miestnosťami z histórie Bratislavy a vcíťte sa do jej obyvateľov pred desaťročiami. V našej rubrike sa pozrieme na rôzne zachytené momenty obyvateľov starej Bratislavy. Praví Bratislavčania si ich buď pamätajú, alebo ich minimálne z fotografií poznajú. Uhádnete, ktoré sa kde nachádzajú alebo už na ich mieste stojí niečo iné? Niektoré fotografie dodalo vydavateľstvo Dajama, za čo ďakujeme.

Pohľad na dnešné Hviezdoslavovo námestie. V priereze času nieslo rôzne mená. Prvé je zaznamenané ako Promenade platz, Theater platz, Radetzky platz, potom už len Kossuthovo námestie po Lajosovi Kossuthovi a Palackého sady. Hviezdoslav aj Kossuth boli právnici a významné osobnosti svojich národov. Námestie prešlo začiatkom 20. storočia rekonštrukciou, ktorá mu dala charakter mestského korza. Predtým šlo skôr o mestský park plný zelene so stromami.

Hviezdoslavovo namestie.jpg
Foto: www.facebook.com - dajama.sk

Bratislava pod bohatou snehovou nádielkou zachytená v prvej polovici minulého storočia. Bratislavský hrad je ešte zrúcaninou a aj výhľad z tohto miesta sa zmenil.

Bratislavsky hrad vyhlad na mesto.jpg
Foto: www.facebook.com , E. Lazišťan

Tak isto historická fotografia zachytávajúca bývalé sanatórium a ortopedickú kliniku na Hlbokej ulici. Fotograf prostredie takto zachytil v roku 1932. V týchto časoch sa po uliciach stále premávali konské povozy a len občas nejaké auto. Aj záchranky boli tvorené z konských povozov. Dnes je z budovy bytový komplex.

Sanatorium nemocnica hlboka.jpg
Foto: www.facebook.com - dajama.sk

Na fotografii je súčasné Americké námestie. V pozadí sa črtá obytný dom Metropol z roku 1930, po ktorom bola pomenovaná kaviareň aj kino sídliace v dome. Budova získala prezývku Metropolka. V pozadí je vidieť najstaršiu bratislavskú nemocnicu, ktorá sa nazývala aj Krajinská, Mickiewiczova či Fakultná nemocnica.

Metropol americke namestie.jpg
Foto: www.facebook.com - dajama.sk

Vedeli ste, že pri Dostihovej dráhe v Petržalke stojí horáreň? Nájdete ju oproti kaplnke pri lesnej cestičke, ktorá spája Starý háj a Ovsište. Podoba horárne na fotografii približne z roku 1905. Kedysi šlo o obľúbenú výletnú destináciu, Kokešovu horáreň, nachádzal sa tu aj hostinec. Ľudia sa na tomto mieste radi stretávali, oddychovali počas výletov, či sem prichádzali debatovať. V blízkosti sa nachádzal kamenný kríž s kľakadlom. Začiatkom 20. storočia tu postavili podľa projektu Ludwiga Gratzla kaplnku.

Kaplnka horaren dostihova draha petrzalka.jpg
Foto: www.facebook.com

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk