Spomienky na starú Bratislavu: Spoznajte vďaka týmto starým fotografiám históriu mesta

Kolaz stara bratislava 1.jpg
Foto: Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch - koláž BratislavaDen.sk

Prejdite sa s nami ulicami a uličkami z histórie Bratislavy. Zabudnuté zákutia vám prestavíme. Praví Bratislavčania si ich buď pamätajú, alebo ich minimálne z fotografií poznajú. Uhádnete, ktoré sa kde nachádzajú alebo už na ich mieste stojí niečo iné?

Nádherná rodinná fotografia zo začiatku 20. storočia. Fanúšik ju zaslal z rodinného albumu Pogány a vznikla v roku 1907. Aj ľudia aj móda bola veľmi krásna, elegantná a uhladená.

Rodina fotka moda.jpg
Foto: Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Aj na tejto fotografii je krásne vidieť módu v roku 1936. V tom čase veľmi „leteli“ biele detské topánky a dámy museli mať samozrejme šaty alebo sukňu, elegantné topánky a krásny klobúk. Viete, o aké miesto ide? Dáma s dieťaťom sa nachádzali na Mlynských nivách, v pozadí sa nachádza Hostinec Gasthaus Drobek, ktorého osud je tiež nanajvýš zaujímavý. Hovorí sa, že najskôr bol úspešný, no neskôr sa povrávalo, že do hostinca chodia po nociach duchovia z Ondrejského cintorína, čo nakoniec viedlo k úbytkom návštevníkom, až ku krachu Hostinca.

Mlynske nivy.jpg
Foto: Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

V roku 1936 po meste brázdil takýto autobus. Šlo vtedy o Tatru 24/58 a patrila medzi jedny z najmodernejších v okolí. Svoje testovacie jazdy v Bratislave Tatra tohto typu absolvovala počas leta v roku 1932 a o rok neskôr už boli v bežnej prevádzke po meste dve tieto vozidlá.

Autobus tatra.jpg
Foto: Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Spoznávate budovu na fotografii? Ide o Nárožie Panskej a Ventúrskej ulice, zachytené v roku 1973. V tomto rožnom dome mal v tých časoch Kovospracujúci podnik obchod umeleckého zámočníctva, kde boli aj vystavené ich výrobky určené na predaj.

Panska venturkska budova.jpg
Foto: Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Jedna z veľmi smutných fotografii, z ktorých až mrazí. Ide o búranie Suchého mýta približne v roku 1976. Fotograf stojí asi niekde v mieste Lyceálnej knižnice na Konventnej ulici. Úplne v pozadí, rožný dom je Astorka. Kedysi elegantná kaviareň, dnes chátrajúca ruina.

Buranie suche myto.jpg
Foto: Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk