Spomienky na starú Bratislavu: Spoznajte zákutia nášho mesta a spoznajte ho z nového uhla

Kolaz stara bratislava 3.jpg
Foto: Stará Bratislava na fotografiách - koláž BratislavaDen.sk

Prejdite sa s nami ulicami a zákutiami z histórie Bratislavy. Mnohé z týchto miest už dnes neexistujú, zmenili sa na nepoznanie alebo proste museli ustúpiť inej výstavbe. Niektoré z týchto objektov už neexistujú a akoby sa po nich zľahla zem. My vám ich však pripomenieme, alebo predstavíme, ak ste ich nepoznali.

Spoznávate Námestie SNP na fotografii? Takto vyzeralo v 20. rokoch 20. storočia. Už v tomto čase tadiaľto premávali električky. Prvá skúšobná jazda električkou prebehla 1. augusta 1895, oficiálne spustenie bolo 27. augusta 1895. Dopravnými prostriedkami boli takéto konské povozy. V stánku tu predávali napríklad aj pečené gaštany.

Namestie snp.jpg

Zaujímavá pohľadnica z 90. rokov uplynulého storočia zachytáva Michalskú bránu a sochu sv. Jána Nepomuckého. Vždy bolo toto miesto obľúbené najmä u žobrákov a pouličných umelcov a predavačov.

Michalska brana nepomucky.jpg

Na tejto fotografii je Rybné námestie na Vydrici. Už je vyľudnené, bude to teda pravdepodobne v sobotu po obede, babky popredali zeleninu, ovocie, či kapustu a čakajú na odvoz. V pozadí je Meštiansky pivovar, do ktorého obyvatelia chodili na pivko s vlastnými konvičkami. Ten stál približne na mieste dnes už hotela Danube.

Rybne namestie mestiansky pivovar.jpg

Spoznávate Dornkappel? Ide o Trnávku a život obyvateľov v roku 1937 v nej vyzeral takto. Prezýva sa aj Mexiko. Toto miesto sa rozrastalo najmä vďaka tehelniam a práci v nich. Išlo najmä o roky 1918, pričom najmasovejšia bola v roku 1924. Názov Dornkappel vznikol z nemeckých slov tŕň a kaplnka, tá stála pri tehelni a dodnes sa blízka ulica volá Pri zvonici.

Trnavka.jpg

Drevené podpery mali zabrániť zrúteniu domov na križovatke Beblavého a Mikulášskej ulice v 60. rokoch. Podobné sa nachádzali na Zukermandli vo Vydrici. Rozdiel medzi nimi je, že domy na Beblavého a Mikulášskej stoja dodnes a sú obnovené.

Budovy historia.jpg

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk