Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stara trznica trhy staraba.jpg
5
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Spomienky na starú Bratislavu: Stará tržnica ukrýva množstvo tajomstiev, dnes sa jej snažíme vrátiť jej pôvodnú funkciu

Budova Starej tržnice taktiež patrí medzi ikony Starého Mesta. Ide o technickú pamiatku, ktorú navrhol mestský inžinier Gyula Laubner.

Budova bola postavená so zámerom, aby slúžila ako mestská tržnica. Vyrástla na svojom mieste 31. októbra 1910 a hneď na druhý deň začala slúžiť svojmu účelu.

Viac ako 50 rokov slúžila obyvateľom, ktorí sa schádzali v nej, ale aj pred ňou, kde taktiež bývalo plné námestie trhov s rôznou ponukou. V roku 1960 však ako tržnica zanikla a do 1982 slúžila ako televízne štúdio.

Trznica trhy 4.jpg
Foto: business.facebook.com

Mesto budovu získalo až v 90. rokoch a až neskôr ju zrekonštruovali do jej pôvodného vzhľadu. Do parády si ju vzalo občianske združenie Aliancia Stará Tržnica, ktoré sa o budovu stará a organizuje v nej trhy, ale aj kultúrne podujatia.

Rozmery pôvodnej haly tržnice boli 50 x 22 metrov s výškou 13,5 metra. V jej suteréne bolo krytých 130 skladov.

Stará tržnica na kolorovanej historickej fotografii.

Trznica trhy 3.jpg
Foto: business.facebook.com

Na pohľadnici približne z roku 1910 je zachytený kus histórie Strej tržnice. Bývalo to tu plné ľudí prekrikujúcich sa jeden cez druhého. Ako je vidieť, Bratislava bola viacjazyčná a mnohí starší si spomínajú ako sa hovorilo: „Správny Prešporák, ráno rozprával po nemecky, na obed maďarsky a večer po slovensky.“

Trznica trhy 2.jpg
Foto: business.facebook.com

Takto živo bývalo pred Starou tržnicou v 30. rokoch minulého storočia. Ľudia sa tu schádzali a predávali či kupovali čerstvé ovocie, zeleninu, mäso či živý dobytok, ale aj rôzne tovary od majstrov.

Trznica trhy.jpg
Foto: business.facebook.com

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X