Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stary most kolaz titulka.jpg
6
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Spomienky na starú Bratislavu: Starý most má dlhú históriu, pred viac ako sto rokmi po ňom jazdili vlaky, autá aj cyklisti

Starý most patrí skutočne medzi tie s najdlhšou históriou, hoci bol obnovovaný. Kedysi slúžil dokonca vlakom, autám i chodcom súčasne.

Najskôr niesol most názov Most Františka Jozefa a to po vtedajšom cisárovi, ktorý sa jeho slávnostného otvorenia zúčastnil. Postavený bol v rokoch 1889 až 1890 a šlo o kombinovaný most pre peších, automobilovú aj vlakovú dopravu.

Stary most 3 pohladnica.jpg
Foto: business.facebook.com

Po prvej svetovej vojne sa premenoval na Štefánikov most a vznikla tu električková trať takzvanej Viedenskej električky. Koľaje boli osadené na ceste pre autá a v centre mesta zdieľala trate aj s domácimi mestskými električkami.

Stary most 5.jpg
Foto: business.facebook.com

Po druhej svetovej vojne sa opäť premenoval na Most Červenej armády, domáci ho volali už aj Starý most. Už v tom čase odhadovali jeho životnosť na maximálne 15 rokov. V 60. rokoch sa aspoň obmedzila premávka pre vozidlá nad 12 ton, preto tadiaľ prestali premávať aj električky. Hoci malo byť pozastavenie premávky električiek dočasné, v roku 1968 počas opráv mosta zaliali električkové koľaje vrstvou asfaltu.

Stary most 4.jpg
Foto: business.facebook.com

Až do roku 1972 mal Starý most status jediného dunajského mostu, kým uviedli do prevádzky Most SNP. Železničná doprava až do roku 1983 slúžila na železničnej časti mosta, napokon o rok neskôr železničnú trať postupne odstraňovali.

Starý most svoj súčasný názov získal po prevrate, oficiálne v roku 1990. V roku 2008 bol most uzatvorený pre individuálnu dopravu a to pre jeho zhoršujúci sa stav, napokon ho o dva roky museli zatvoriť úplne. Hoci bol v priebehu nasledujúcich rokov rekonštruovaný a opäť otvorený, na konci roka 2013 ho zatvorili úplne a došlo k jeho demontáži a kompletnej oprave. Napokon v polovici februára 2016 prešla mostom prvá električka. Pre verejnosť bol oficiálne otvorený 19. mája 2016, pričom bol sprístupnený zatiaľ len chodcom a cyklistom. Električky začali po Starom moste oficiálne premávať začiatkom júla 2016.

Stary most 1.jpg
Foto: business.facebook.com

Približne v roku 1940 takto vyzerala kontrola na Starom moste. Údajne púšťali len Petržalčanov a ostatní museli mať špeciálne povolenie.

Stary most 2 kontrola.jpg
Foto: business.facebook.com

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X