Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Chram sv mikulasa kolaz titulka.jpg
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Spomienky na starú Bratislavu: Stojí tu už stovky rokov, Chrám sv. Mikuláša odolal všetkým katastrofám

Vedeli ste, že v okolí Chrámu svätého Mikuláša pod Bratislavským hradom sa nachádza pohrebisko obyvateľov podhradia? Poznáte ďalšie jeho tajomstvá a zaujímavosti?

Na mieste súčasného Chrámu svätého Mikuláša pod Bratislavským hradom pôvodne tiež stál kostol. Ten úplne pôvodný kostolík v gotickom štýle zbúrali v 50. rokoch 16. storočia, dôvodom bola turecká hrozba.

O viac ako sto rokov na tom istom mieste vyrástol práve ten, ktorý sa zachoval dodnes. V roku 1661 dala vystavať ranobarokový Chrám svätého Mikuláša vdova Františka Khuen, žena palatína Pavla Pálffyho.

Pravoslávny chrám svätého Mikuláša
Foto: www.facebook.com Imrich Konrad

Práve z tohto dôvodu je doposiaľ označený reliéfom erbov manželov Pálffyovcov a to uprostred južnej strany kostola na kamennom portáli. Nad portálom sa nachádza nika so sochou patróna kostola.

Chrám je jednoduchý, ide o jednoloďový priestor postavený v západno-východnej orientácii. Na čele fasády je stavba ukončená štítom so štvorhrannou vežičkou so zvonicou.

Kostol sv. Mikuláša, hrad
Foto: www.facebook.com

Z pôvodného vybavenia kostola sa zachoval obraz sv. Mikuláša, ten je umiestnený nad hlavným oltárom. Nachádza sa tu aj výnimočná kazateľnica, ktorá je dielom Petra Brandenthala z 18. storočia.

Výnimočné na ňom je tiež aj to, že je tu uložená čiastočka dreva zo svätého Kríža, na ktorom bol ukrižovaný Kristus, a aj ostatky sv. Sergeja Radonežského a sv. Mojseja Uhrina.

Zaujímavosťou, ktorú pri kostole treba spomenúť je aj to, že v jeho okolí sa nachádza(l) cintorín, ktorý slúžil ako pohrebisko obyvateľom Podhradia, a to až do konca 18. storočia.

Kostolik sv. mikulasa staraba.jpg
Foto: www.facebook.com

Okolie kostola prešlo viacerými, nie vždy účelnými úpravami. Pôvodne sochy, ktoré boli pri vchode kostola, sa záhadne stratili, socha nad portálom je je zničená.

Kostol v uplynulom storočí prešiel turbulentným obdobím. Najskôr v roku 1913 a aj v roku 1945 vyhorel, neskôr ho zrekonštruovala gréckokatolícka farnosť, ktorá ho pred vojnou prevzala od rímskokatolíckej cirkvi, v 50. rokoch však pre násilné likvidácie cirkví prevzala pravoslávna cirkev, ktorá ho aj v súčasnosti používa.

Chram sv mikulasa.jpg
Foto: www.facebook.com - Eugen Lazišťan/Osveta/1965
Chram sv mikulasa poziar.jpg
Foto: www.facebook.com

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X