Spomienky na starú Bratislavu: Stovky rokov starý Rusovský kaštieľ bol kedysi pýchou okolia

Kastiel rusovce kolaz historia staraba.jpg
Foto: www.facebook.com www.facebook.com Facebook/ Bratislava a jej Premeny - koláž BratislavaDen.sk

Kedysi tu bol živý ruch a množstvo ľudí sem prichádzalo tráviť svoje voľné chvíle, konali sa spoločenské udalosti, stretávali sa páni zo širokého okolia. Po stovkách rokov honosného života plného ruchu táto skvostná pamiatka chátra.

História Rusovského kaštieľa sa píše už od 13. storočia a to podľa historických prameňov, ktoré hovoria o Rusovskom hrade, stojacom na tomto mieste. Jeho meno bolo Uruzwar.

Rokmi sa menili majitelia a dediči. Hrad a neskôr kaštieľ zažíva najväčší rozmach s príchodom rodu Zichyovcov. Práve do tohto obdobia sa datuje prestavba panstva na jeho súčasný vzhľad a to neskororenesančný kaštieľ.

Kaštieľ v Rusovciach
Foto: cas.sk

Neskôr tento rod svoj kaštieľ predal grófovi Henckelovi z Donnersmarktu, ktorý panstvo rozšíril o majere, farmy a najmä žrebčín.

Práve ten sa svojho času stal jedným z najslávnejších a najúspešnejších chovateľských zariadení v strednej Európe.

Rozšírený bol aj park okolo kaštieľa. Svoju prácu tu prezentovali svetoznámi záhradníci, čo bolo na ňom vidieť aj cítiť.

Kaštieľ v Rusovciach
Stará fotografia kaštieľa. Foto: cas.sk

Práve poslední majitelia, Gróf Elemér Lónyay so svojou manželkou princeznou Štefániou, parčík rozšírili a skrášlili, zmodernizovali aj interiér kaštieľa. Okrem umeleckých prvkov a nábytku, sem zaviedli aj kúrenie a vodu.

Zvrat v rozmachu kaštieľa a jeho slávy priniesli obe svetové vojny. Počas prvej tu majitelia zriadili lazaret, v ktorom pomáhala aj samotná pani.

Kaštieľ v Rusovciach
Stará fotografia kaštieľa. Foto: Facebook/ Bratislava a jej Premeny

Zánik panstva však priniesla práve druhá svetová vojna, kedy sa sem nasťahovalo nemecké komando a napokon si ho vybojovali aj sovietske vojská. Drancovanie a rabovanie nemalo konca.

Majitelia napokon tesne pred koncom vojny odkázali kaštieľ i s majetkom benediktínskemu opátstvu v maďarskej Pannonhalme.

Kaštieľ v Rusovciach približne v roku 1935. Foto: www.facebook.com

Napokon kaštieľ skončil v rukách SĽUKu, Národnej banky Slovenska až ho napokon prevzala Správa zariadení Úradu vlády SR.

Hoci boli pokusy aj samotnej obce Rusovce kaštieľ prevziať, nepodarilo sa a tak naďalej chátra. Každý rok sú do kaštieľa investované len peniaze na jeho údržbu, čo však určite nestačí.

Kaštieľ v Rusovciach
Fotografia kaštieľa pochádza z roku 1844. Foto: www.facebook.com

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk