Spomienky na starú Bratislavu: Takýto bol život obyvateľov v priebehu rokov

Kolaz stara bratislava.jpg
Foto: Karol Kallay, Sándor Bauer, Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Život v meste plynie rokmi iným tempom. O to viac, keď sa stretnú desiatky rokov. Mení sa tempo ako aj spôsob života obyvateľov, aj samotné mesto a jeho ulice. V našej rubrike sa pozrieme na rôzne zachytené momenty obyvateľov starej Bratislavy. Spoznáte miesta a zákutia, kde sa nachádzajú alebo už na ich mieste stojí niečo iné?

Michalská ulica v roku 1959. Skupinka ľudí korzuje mestom, prechádzajú historickou časťou, ktorá sa zachovala do dnešných čias pomerne nezmenená.

Michalska ulica veza.jpg
Foto: Sándor Bauer, Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Dvojica kamarátov na pohári vínka v cukrárni Luxorka. Šlo o veľmi obľúbenú kaviareň, najmä študentmi. Nachádzala sa na poschodí a na prízemí bola Slovenská reštaurácia. Z Luxorky bol tiež dobrý výhľad na Tuzex na Gorkého.

Luxorka kaviaren cukraren.jpg
Foto: Karol Kallay, Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

K obyvateľom, ktorý stoja za zmienku určite patrí aj chudobný elegán a milovník krémešov Schöne Náci, svojím menom Ignác Lamár. Bol neodmysliteľnou súčasťou ulíc mesta a jeho zákutí, cukrární a kaviarní. Inak ako pekne oblečeného, vo fraku s cylindrom a paličkou ste ho ani nestretli.

Schone naci ignac lamar.jpg
Foto: Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Pomalá chvíľka na dunajskom nábreží. Táto lavička isto zažila množstvo životných udalostí. Lenivé oddychovanie rodín, zamilovaných párov, či kamarátov, rozchody aj vznik nových vzťahov. Tento pár má pred sebou ešte ruinu Bratislavského hradu, ktorý bol zrekonštruovaný až v 50. rokoch uplynulého storočia.

Hrad nabrezie dunaja.jpg
Foto: Karol Kallay, Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Snežná kalamita v roku 1929 bola aj takáto. Život obyvateľov nebol beztak ľahký, aj zimy boli tuhé. V tomto roku však šlo o výnimočné množstvo snehu, aký sa objavil len raz za desiatky rokov. V meste v tých časoch nebolo ani zďaleka toľko áut čo dnes, stretnúť ste tu mohli bežne skôr konské povozy ako niečo motorové. Ľudia boli bežne zvyknutí nosiť svoj tovar, či potraviny na takzvaných krošniach na chrbte.

Snehova kalamita.jpg
Foto: Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk