Spomienky na starú Bratislavu: Tieto fotografie vám mesto ukážu z nových uhlov pohľadu

Kolaz stara bratislava 3.jpg
Foto: Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch - koláž BratislavaDen.sk

Prejdite sa s nami ulicami a zákutiami z histórie Bratislavy. Mnohé z týchto miest už dnes neexistujú, zmenili sa na nepoznanie alebo proste museli ustúpiť inej výstavbe. My vám ich však pripomenieme či predstavíme, ak ste ich nepoznali.

Takto vyzerala výstavba mnohých bratislavských sídlisk a ich panelových bytov. Technológie v uplynulom storočí nebola ešte tak vyspelá, ako dnes, plus bola brzdená režimom, ktorý uznával len východný blok. Napríklad pri stavbe sa často nevyužívali vodováhy ale olovnica. Počas práce robotníci často nedodržiavali také bezpečnostné opatrenia ako dnes a o požívaní alkoholu ani nehovoriac.

Panelaky stavba.jpg

Taktiež výstavba panelových domov v meste. Občas sa počas výstavby prišlo na chybu a tak museli stavbári pár poschodí rozobrať a postaviť nanovo. Toto sa napríklad stalo na Šustekovej.

Panelaky staby.jpg

Spomínate si na takéto Ovsište v Petržalke? Dnes vyzerá ešte horšie ako kedysi. Farba je aspoň nanovo prefarbená a tým pádom je menej krikľavá. Podchodu sa tiež medzičasom venovalo trocha pozornosti, avšak stále by si priestory vyžadoval väčšie zásahy a obnovy. Jediným šťastím je zeleň, ktorá tu chátrajúci objekt aspoň miestami prekryje.

Ovsiste petrzalka.jpg

Vedeli ste, že Stará radnica bola na svojom mieste postavená v 15. storočí, pričom hlavná budova stojí od 14. storočia a obranná veža s gotickým pôvodom už od 13. storočia? Radnica vznikla spojením niekoľkých budov, ktoré v priebehu časov poprepájali. Takto ju zachytil svojím objektívom P. Paul.

Stara radnica.jpg

Stará radnica je sídlom Múzea mesta Bratislavy a to už od roku 1868 a ukrýva mnoho tajomstiev. Jedným z nich je aj zamurovaná delová guľa, ktorá je pamiatkou na francúzske obliehanie mesta v rokoch 1805 a 1809. Nachádza sa vedľa gotického okna na prvom poschodí radničnej veže. Bol tu tiež parčík s množstvom zelene a priestorom na oddych a posedenie. Fotografia je z roku 1959.

Stara radnica 2.jpg

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk