Spomienky na starú Bratislavu: Tieto zákutia mesta už vyzerajú ináč, spoznávajte ich v novom svetle s nami

Kolaz stara bratislava 2.jpg
Foto: Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch - koláž BratislavaDen.sk

Ulice a uličky mesta sa rokmi menia, no praví Bratislavčania si ich buď pamätajú, alebo ich minimálne z fotografií poznajú. Pozrite si s nami niekoľko z nich a možno sa dozviete aj niečo nové a zaujímavé.

Kempelenova ulica, dnes je to Klemensova, zachytená v 30. až 40. rokoch uplynulého storočia. Ide o pohľad od Dostojevského radu smerom na Dunajskú. V domoch boli byty, dokonca obývané boli aj tie pivničné. Väčšia výstavba tu nastala začiatkom 20. storočia, kedy bola ulica vydláždená. Medzi najstaršie budovy na ulici patria dnešný Ústav spoločenských vied SAV, niekdajšie Riaditeľstvo štátnych železníc či herecké domy. Mnohé z budov sú národnými kultúrnymi pamiatkami.

Kempelenova.jpg

Široké schody na Klariskej ulici. V strede bola šikmá stena z kameňov, ktorú deti používali ako šmýkačku. Časom boli od toľkého šmýkania celkom vyleštené dohladka. Schodisko pôvodne vzniklo po zbúraní mestských hradieb, čím sa vyrovnal výškový rozdiel. Tiež vám pripomínajú priestor v historickom Ríme či Belgicku? Dnes je tu podchod popod Kapucínsku.

Klariska ulica schody.jpg

Jeden z domov na Vydrici zachytený približne v 30. rokoch uplynulého storočia. Ide o Garbiarsky dom, ktorý sa nachádzal na rohu Malej Vydrice, Jiringerovej. Po vojne to už boli Prídavkova a Jeseniovo nábrežie.

Vydrica garbiarsky dom.jpg

Staré mestské divadlo bolo pôvodne takéto. Dnes tu stojí v súčasnosti už chátrajúce Slovenské národné divadlo na Hviezdoslavovom námestí. V jeho blízkosti sa nachádzalo rokokové súsošie z roku 1764. Na vrchole sa nachádzala socha sv. Jozefa držiaci malého Ježiša. Súsošie tiež nahradil pamätník Víťazstvo.

Snd divadlo namestie hviezdoslavovo.jpg

Dom u dobrého pastiera zachytený z nezvyčajného bočného pohľadu z Beblavého ulice. Vľavo od lampy ide Mikulášska ulica. Hoci dom ešte aj dnes stojí, prešiel rekonštrukciou a vyzerá o čosi inak.

Dom u pastiera.jpg

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk