Spomienky na starú Bratislavu: Urobte si s nami výlet do histórie mesta vďaka týmto fotografiám

Kolaz stara bratislava.jpg
Foto: Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch - koláž BratislavaDen.sk

Mesto a jeho tvár sa časmi menia, ako aj spôsob života obyvateľov v ňom. V našej rubrike sa pozrieme na rôzne zachytené momenty obyvateľov starej Bratislavy. 

Dom U dobrého pastiera na svojom mieste kedysi stál takto sám ako prst. Osamotený na svojom mieste zostal po búraní Mikulášskej a Židovskej ulice. Kto postavil dom nie je doposiaľ známe. Posledným vlastníkom však bol akademický sochár Ervín Staník, ktorému dom vyvlastnili a ako náhradu mu pridelili štátny byt v dome oproti. Dnes je tu Múzeum hodín.

U dobreho pastiera muzeum hodin zidovska.jpg
Foto: Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Rovnako budova na rohu Židovskej a Mikulášskej ulice, Dom U dobrého pastiera. Na fotografii bola zachytená v roku 1903, takže ešte v okolí stoja krásne historické budovy.

U dobreho pastiera muzeum hodin zidovska nezburane budovy.jpg
Foto: Magyar Földrajzi Múzeum

Čarovná fotografia zachytávajúca budovy časti Zámockej. Okrem iných historických budov je na nej zachytená aj synagóga, ktorá prežila vojnu, no potom ju už nemal kto zachrániť. Rovnako už v meste nenájdete ani stopy po ostatných budovách na fotografii. Všetky do jednej boli zbúrané.

Zamoska ulica.jpg
Foto: Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Krásny obrázok Karla Frecha zachytáva Michalský most. Takto ho spolu s bývalou hradobnou priekopou videl pred viac ako 80 rokmi. Karl Hugo Frech miloval Bratislavu. Žil a tvoril tu medzi rokmi 1914 a 1945, kedy musel opustiť republiku. Krátko na to zomiera v malom mestečku v Rakúsku, kde je aj pochovaný.

Michalsky most frech.jpg
Foto: Karl Frech, Galéria mesta Bratislavy

Pohľad na bratislavské podhradie. Zachytené je ako Theresienstadt a to v roku 1854. Bola to skvelá atrakcia, najmä pre ľudí na výletných lodiach, ktoré tadiaľto pravidelne premávali.

Bratislavske podhradie.jpg
Foto: Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk