Spomienky na starú Bratislavu: Úzke uličky boli aj sú súčasťou mesta, toto sú niektoré z nich

Kolaz staraba.jpg
Foto: www.facebook.com - Emil Ranzenhofer, , Galéria mesta Bratislavy www.webumenia.sk - koláž BratislavaDen.sk

Prejdite sa s nami úzkymi uličkami Bratislavy. Ak ich nepoznávate, my vám ich predstavíme. Ulice a uličky mesta sa rokmi menia. Praví Bratislavčania si ich buď pamätajú, alebo ich minimálne z fotografií poznajú. Uhádnete, ktoré sa kde nachádzajú alebo už na ich mieste stojí niečo iné?

Jedna z naozaj úzkych uličiek, ktorými prešli len chodci. V 50. rokoch je zachytená Prepoštská ulica, jej časť od Kapitulskej k Úzkej. V tejto uličke sa viete ocitnúť aj dnes, dokonca je krajšia ako na fotografií. Hoci je bežne po oboch stranách zamrežovaná, občas sa nájde príležitosť k ich otvoreniu.

Prepostska ulica staraba.jpg

Taktiež úzka ulička spájajúca dnes Zámočnícku ulicu, Uršulínsku a Nedbalovu ulicu. Niesla tiež niekoľko názvov, napríklad Franziskanergasse, Barát-utca, do 1. apríla 1991 mala názov Pugačevova ulica. Dnes je to Františkánska ulica. Zachytená je na fotografii z roku 1966.

Frantiskanska ulica.jpg

V barbakane Michalskej brány približne v roku 1970 až 1975, vpravo je známy obchod s textilom. Práve v obchode s textilom nakupovali mnohé rodiny oblečenie. Vedeli ste, že vpravo dole na fotografií sa nachádza údajne najužší dom na svete? Jeho šírka je menšia ako 1,5 metra a postavený bol v medzierke medzi Michalskou vežou a susedným meštianskym domom po odstránení bratislavských mestských hradieb.

Barbakan pri michalskej brane najuzsi dom.jpg

Kálalova ulica zachytená okolo roku 1925. Jej pomenovanie bolo do roku 1921 Kunigsfelderova ulica. Šlo o ulicu, ktorá sa nachádzala v Bratislave na Vydrici za Vydrickou bránou a to od roku 1921 do roku 1975. Zanikla však v súvislosti s rekonštrukciou Rybného námestia a výstavby Mosta SNP. Nachádzala sa v mieste dnešného dopravného ostrovčeka vo vnútri estakády na Most SNP.

Vydrica ulicka.jpg

Bonusový obrázok, ktorý zachytáva jednu z niekdajších uličiek v meste na maľbe Emila Ranzenhofera. Na mieste maliara sa môžete ocitnúť aj dnes, naskytne sa vám však úplne iný pohľad. Zachytená je takzvaná Prešporská židovňa okolo roku 1910. Pohľad je zaznamenaný z Mikulášskej ulice od Domu U dobrého pastiera na Židovskú ulicu. V pozadí môžete ešte vidieť veže starej synagógy.

Mikulasska zidovska stara synagoga.jpg
Foto: www.facebook.com - Emil Ranzenhofer, , Galéria mesta Bratislavy www.webumenia.sk

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk