Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Univerzita komenskeho safarikovo namestie bratislava 2.jpg
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: business.facebook.com

Spomienky na starú Bratislavu: V historickej budove Univerzity Komenského sídlili aj študentské spolky

Budova na Šafárikovom námestí stojí na mieste niekdajších obytných domov, potravinárskeho daňového úradu či hostinca.

Pôvodne vlastnil pozemok dokonca Ján Pálfy, ktorému na konci prvej svetovej vojny tento pozemok štát skonfiškoval. Dediči Jána Pálfyho sa o niekoľko rokov dohodli s Mestským notárskym úradom Bratislavy na oprave budov. Mesto napokon pozemok odkúpilo od Továrne na káble v roku 1924.

Budovy z pozemku boli odstránené a nová budova s plánom sídla pre Štátny obchodný dom v Bratislave bola navrhnutá akad. arch. Františkom Krupkom. Ako informovala samotná univerzita na svojej webovej stránke, v budove mali byť pôvodne umiestnené plodinová burza, dunajská plavebná spoločnosť, obchodná komisia a v suteréne zemský archív.

Univerzita komenskeho safarikovo namestie bratislava 2.jpg
Foto: business.facebook.com

V 30. rokoch minulého storočia budovu získala Univerzita Komenského pre Právnickú a Filozofickú fakultu s tým, že v blízkej budúcnosti bude postavená prístavba.

Do uvoľnených miestností sa mohli nasťahovať študentské spolky, ako konkretizuje UK, išlo o Zväz slovenského študentstva, Právnik, Spolok Ľ. Štúra a Vysokoškolský šport. Slávnostné otvorenie budovy sa konalo 11. marca 1937.

Univerzita komenskeho safarikovo namestie bratislava 3.jpg
Foto: business.facebook.com

Budova univerzity architektonicky zachytáva moderný klasicizmus prechádzajúci k nastupujúcej moderne. Stále sa v nej nachádza množstvo monumentálnych a kasicistických prvkov, ale aj niekoľko kvalitných detailov.

Pôvodné výtvarné detaily sú zakomponované do nového riešenia a to z prestavby v rokoch 1974 a 1990. Najskôr prešla prestavbou zadná časť a potom čelo a exteriér.

Univerzita komenskeho safarikovo namestie bratislava 1.jpg
Foto: business.facebook.com

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X