Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Raca kolaz titulka.jpg
7
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch - koláž BratislavaDen.sk
23. augusta 2020 Nezaradené od SH Diskusia()

Spomienky na starú Bratislavu: V minulosti bola Rača malou vinohradníckou osadou

Aká bola Rača v minulosti? Pozrite sa s nami na jej ulice v prvej polovici minulého storočia.

Asi 8 kilometrov od centra Bratislavy vzdialená mestská časť, ktorej história siaha do 3. až 2. tisícročia pred n. l. Hovoria o tom náleziská z doby osídlenia juhovýchodných svahov Malých Karpát Keltmi pochádzajú ozdobné bronzové kruhy. Prvý písomný doklad o Rači pochádza z roku 1226 a ide o darovaciu listinu kráľa Ondreja II.

Tatári však v 13. storočí spustošili aj toto územie, ktoré po ich vpádoch zostalo všetko vyľudnené. Znovu sa tu však usídlili ľudia, ktorí tu založili osadu. Išlo prevažne o Slovanov zo severu, ale aj o nemeckých kolonistov. Tí aj celkom zmenili tunajší spôsob života.

Z roku 1390 pochádza aj prvá písomná zmienka o tunajšom kostole a neskôr aj o majetkoch šľachty či podieloch v chotári.

Raca kostol 1934.jpg
Kostol Filipa Jakuba okolo roku 1934.Foto: business.facebook.com

Rača podľa zápiskov rokmi patrila k devínskemu panstvu, grófom zo Svätého Jura a Pezinka, a dokonca i Báthoryovcom, ktorým patrilo i devínske panstvo. V 16. storočí mala dokonca Rača dvoch richtárov a to preto, že v tom čase patrila dvom zemepánom. Jedna časť patrila Michalovi Bayovi a druhá Františkovi Farkašovi.

Dlho sa vďaka nemeckým obyvateľom Rača volala Račišdorf. V čase ČSR sa premenovala na slovenskejšie Račištorf. Istý čas sa volala aj Rastislavice, čo sa zachovalo aj na úradných dokladoch z roku 1920. Nový názov sa však neujal a naďalej sa používal názov Račištorf. V roku 1946 bolo obci dané pôvodné historické meno RAČA.

Do polovice minulého storočia bola stále Rača len malou vinohradníckou mestskou časťou, zmenilo sa to však v priebehu niekoľkých rokov. Rast začal výstavbou sídliska Krasňany, ktoré začalo práve v 50. rokoch. Pokračovalo to výstavbou Experimentálky, neskôr Komisárky a Záhumenice, na začiatku 80. rokov prišlo aj rozšírenie bytového fondu na Východnom nádraží.

Raca 30 roky.jpg
Pohľadnica z 30. rokov.Foto: business.facebook.com

Rača bola obklopená vinicami. Pohľad je zachytený približne v roku 1947. Domáci vedia, že ide o niekdajší koniec Stupavskej, medzi Liziglontom a Kolébkami.

Raca zaber na obec.jpg
Foto: business.facebook.com

Aj takto vyzerali cesty kedysi, čo by ste na takýto stav hovorili dnes? Fotografia je zachytená približne v 40. rokoch minulého storočia.

Raca cesty kostol horsny koniec.jpg
Horný koniec.Foto: business.facebook.com
Raca skola.jpg
Základná škola v Rači zachytená okolo roku 1939.Foto: business.facebook.com
Raca vila.jpg
Rača vila 1919.Foto: business.facebook.com

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X