Spomienky na starú Bratislavu: Vydajte sa s nami na prechádzku niekdajším mestom

Kolaz stara bratislava.jpg
Foto: Karol Kállay, Slovenská národná galéria, Petržalka na starých fotografiách, www.facebook.com / Bratislavčan M80 - koláž BratislavaDen.sk

Prejdite sa s nami ulicami a zákutiami z histórie Bratislavy. V našej rubrike sa pozrieme na rôzne zachytené momenty obyvateľov starej Bratislavy. Prejdite sa s nami ulicami či budovami z histórie Bratislavy a vcíťte sa do jej obyvateľov pred desaťročiami. Niektoré z týchto objektov už neexistujú a akoby sa po nich zľahla zem. My vám ich však pripomenieme, alebo predstavíme, ak ste ich nepoznali.

Domáci aj návštevníci mesta priam milovali takéto výlety po Dunaji. Fotografia zachytáva plavbu po rieke na palube Propelleru. Zachytená je v roku 1967.

Propeller plavba.jpg

Pamätáte si dobre na nábrežie ešte pred tým, ako postavili Euroveu? Zaspomínajte si na tie časy. Mnohým isto napadne špina, neporiadok, rôzni nebezpeční asociáli a aj to, že väčšina obyvateľov sa sem ani len neodvážila ísť.

Nabrezie eurovea.jpg
Foto: www.facebook.com - Bratislavčan M80

Aj tieto budovy patria do priestorov dnešnej Eurovey. Na fotografii je zachytený jeden zo skladov. Spomínate si aj na vežu nad skladom? Kedysi šlo o výnimočný architektonický počin.

Nabrezie eurovea sklad.jpg
Foto: www.facebook.com - Bratislavčan M80

Fotografia do módneho časopisu. Manekýnka a manekýn na Moste SNP boli v najnovších modeloch zachytení v roku 1974 okom skvelého fotografa Karola Kállaya. Ide o propagáciu modelov, ale najmä čerstvo otvoreného moderného Mosta SNP. Ten je dodnes jednou z tých kontroverzných, nenávidenou aj milovanou stavbou mesta.

Most snp moda model.jpg
Foto: Karol Kállay, Slovenská národná galéria

Spomínate si na známe petržalské kúpalisko Lido? Počas teplých dní ho pravidelne navštevovalo veľa Bratislavčanov. Na kúpalisku boli k dispozícii šatne, kabíny či menší bazén so šmykľavkou, ktorý vidíte na fotografii. Časom sa pri kúpalisku otvorili reštaurácie a pribudlo aj drevené mólo. Nejednému pri pohľade na tento bazén zostane poriadna zima, voda v ňom bola taká ľadová, že sa mnohí šli radšej kúpať do Dunaja.

Kupalisko lido petrzalka.jpg
Foto: Petržalka na starých fotografiách

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk