Spomienky na starú Bratislavu: Vydajte sa s nami objavovať niekdajšie zákutia mesta

Kolaz stara bratislava 1.jpg
Foto: P. Dvořák - Piata kniha o Bratislave, B. Sándor - koláž BratislavaDen.sk

Ulice a uličky starej Bratislavy majú svoje čaro v každom období. Niečo krásne a fascinujúce sa tu dá nájsť v súčasnosti, ale našli by sme niečo krásne a zaujímavé aj pred 10 či sto rokmi. Poďte objavovať takéto miesta s nami.

Muži a chlapci sa nachádzajú na trhovisku a pred starými domami, ktoré stoja pred Starou tržnicou na dnešnom Námestí Nežnej revolúce, ešte donedávna Námestí SNP. Tržnica je dnes zrekonštruovaná do svojej pôvodnej architektonickej podoby.

Stara trznica.jpg
Foto: P. Dvořák - Piata kniha o Bratislave

Pohľad na centrum mesta na fotografii z roku 1959. Môžeme vidieť Dóm sv. Martina a vedľa neho ešte stojacu Neologickú synagógu. Tá bola zbúraná pre priestor počas stavby Mosta SNP.

Stare mesto dom sv martina neologicka synagoga.jpg
Foto: B. Sándor

Dopoludnie 16. júna 1944 sa zapísalo do histórie Bratislavy čiernym písmom. Bol to deň, keď americké bombardéry zaútočili na Rafinériu Apollo, zimný prístav a dunajský most. Nálety si vyžiadali desiatky mŕtvych a stovky zranených. Bomby poškodili aj mnohé okolité budovy. Pamätníci opisujú aj dnes bombardovanie ako hotovú apokalypsu.

Bombardovanie mesta druha svetova vojna.jpg
Foto: P. Dvořák - Piata kniha o Bratislave

Fotografia pochádza z Ružinova približne v rokoch 1966 až 1968. Zachytáva pohľad, ktorý mladí dnes už neuvidia. Na zábere môžeme vidieť výstavbu a rozrastajúce sa sídlisko. Spomínate si na Tuzex na Pošni a reštauráciu na Ostredkoch?

Ruzinov strkovec.jpg
Foto: Ružinov na starých fotografiách

Ako vyzerala Fazuľová ulica na konci 50. rokov? Časť ulice ukazuje stará fotografia približne z roku 1959. Tento pohľad však dnes už neuvidíte, budovy okolo sa riadne zmenili.

Fazulova ulica blumental.jpg
Foto od fanúšičky stránky Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk