Spomienky na starú Bratislavu: Vyjdite s nami do niekdajších ulíc a uličieknášho milovaného mesta

Kolaz stara bratislava 2.jpg
Foto: Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch - koláž BratislavaDen.sk

Zábery z mesta spred niekoľkých desiatok rokov sú priam fascinujúce. Niektoré z nich sú pre vás isto známe, iné možno prekvapia. Pozrite si ich s nami. Staré fotografie prezrádzajú občas viac, ako by sme povedali. Vidíte aj za týmito napríklad seba pred polstoročím alebo vám ukazujú tempo života v minulosti?

Most postavený ponad Vydricu vyzeral približne v roku 1848 takto. Most už v meste nenájdete, nahradil ho nový červený most na Železnej studničke. Bol počas druhej svetovej vojny zničený nemeckou armádou, ktorá ustupovala a chcela tak sťažiť východnému frontu cestu. Doposiaľ zostali po ňom len fragmenty pôvodných pilierov.

Vystavba hotel kyjev.jpg
Foto: Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Viedenská brána Bratislavského hradu, ktorá okolo roku 1955 slúžila aj ako vstup do kina v amfiteátri. Viedenskú bránu dal postaviť otec Márie Terézie okolo roku 1712, vľavo sa nachádzala socha Krista z hradnej krížovej cesty. Po druhej svetovej vojne v areáli hradu vybudovali, prírodné kino. Na amfiteátri okrem bežného premietania sa konali aj festivalové filmy

Viedenska brana bratislavsky hrad.jpg
Foto: Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Námestie slobody a okolie v 60. rokoch. Vedeli ste, že toto námestie je jedným z najznámejších a najväčších námestí v Bratislave? V tomto období sa námestie volalo Gottwaldovo. Toto námestie bolo jedným z prvých, ktoré boli po roku 1989 premenované. Na fotografii je zachytený Úrad vlády Slovenskej republiky.

Urad vlady slovenskej republiky namestie slobody.jpg
Foto: Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Panoráma Bratislavy okolo roku 1970 zachytená z výšky. V epicentre je Bratislavský hrad a podhradie. Vpravo si všimnite rozkopanú Staromestskú ulicu.

Mesto panorama hrad.jpg
Foto: Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Akoby to ani neboli ulice nášho mesta. Na tejto fotografii je zachytené Námestie SNP v 2. polovici 20. storočia. Spomínate si, ako sa tie žlté dlaždice šmýkali? Človek mal v daždi a snehu aj problém prejsť či už peši alebo autom.

Namestie snp.jpg
Foto: Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk