Spomienky na starú Bratislavu: Zabudnuté zábery nášho mesta odhaľujú stále nové tajomstvá

Kolaz stara nitra.jpg
Foto: Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch - koláž BratislavaDen.sk

Zábery z mesta spred niekoľkých desiatok rokov sú priam fascinujúce. Niektoré z nich sú pre vás isto známe, iné vás možno prekvapia. Pozrite si ich s nami. Ktoré vás najviac zaujali?

Zaujímavý záber zobrazuje stavbu Zemskej banky medzi Gorkého a Laurinskou ulicou, ktorú aj vidieť v pozadí. Na tomto mieste stála od 17. storočia pôvodná budova Uhorského snemu (odtiaľto sa snem v roku 1802 presťahoval na Michalskú), no po 1. svetovej vojne ju zbúrali a v roku 1923 začali so stavbou banky.

Projektoval ju český architekt Osvald Polívka. V auguste boli práce zastavené a v októbri bola navrhnutá nová verzia strechy a fasády banky. V novembri sa v stavbe pokračovalo.

Banku slávnostne otvorili 29. júna 1924. Zaujímavosťou stavby bolo, že dodnes hojne využívanú pasáž postavili na výslovnú žiadosť mesta.

Zemska banka vystavba.jpg

Čarovná fotografia zachytená koncom 19. storočia. Kone ťahajú vozy s vínom pred Palugyayovou továrňou na šumivé víno na Pražskej ulici. Rodina Palugayovcov (Palúdzky) pochádzala z Liptova a jej korene siahajú do 13. storočia.

Zakladateľ firmy na výrobu vína Jakub Michal kúpil koncom 18. storočia reštauráciu Železná studnička a hotel Zelený strom (dnešný Carlton). Tento rodinný podnik prekvital a stal sa najväčším tohto druhu v Uhorsku, mal dokonca pobočky vo Viedni, Budapešti, Krakove či Terste.

Toto víno sa vyvážalo do celého sveta. Jeho potomkovia pokračovali v obchodovaní, ale firma začala upadať po skončení 1. svetovej vojny, roku 1939 skončila dražbou. Nezachovala sa dokonca ani ich honosná krypta na Ondrejskom cintoríne.

Palugayovci vino kone prazska ulica.jpg

Zimný štadión, na ktorom 5. marca 1959 otvorili slovenskú sekciu Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji. Do 7. marca tu odohrali zápasy skupiny A s účastníkmi Československom, Kanadou, Poľskom a Švajčiarskom. V šlágri skupiny 7. marca ČSR podľahlo Kanade 2:7.

Majstrovstva sveta v ladovom hokeji.jpg

Takto nejako vyzeralo búranie podhradia. Na fotografií je zachytená rozpadnutá a polozbúraná Židovská ulica v 60. rokoch. Šlo v mnohých prípadoch o veľmi poškodené a schátrané budovy, niektorá sa však podľa mnohých Bratislavčanov mali zachovať a opraviť.

Zidovska ulica podhradie.jpg

Priekopníci surf rocku Beach Boys na Tyršovom nábreží. Fotografia vznikla v júni 1969. Ide o jednu z najslávnejších rockových skupín všetkých čias.

Bratislavu navštívila ako hosť festivalu Bratislavská lýra a koncertovala aj v PKO. Po koncerte sa vybrali ešte do V klubu, kde mali jam session až do rána bieleho. Možno ste aj vy patrili k tým malým deťom, ktoré len sedeli vonku na bicykloch počúvali a snívali.

Beach boys.jpg

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk