Spomienky na starú Bratislavu: Zaspomínajte si s nami na tieto miesta v rôznych mestských častiach

Stara bratislava kolaz.jpg
Foto: Stará Petržalka/ Priatelia Rače/ Friends of Rača, Johnny Homer Hubicny / Ružinov náš každodenný, Pedros Maidana -

Zábery z mesta spred niekoľkých desiatok rokov sú priam fascinujúce. Niektoré z nich sú pre vás isto známe, iné možno prekvapia. Pozrite si ich s nami. Staré fotografie prezrádzajú občas viac, ako by sme povedali. Vidíte aj za týmito napríklad seba pred polstoročím alebo vám ukazujú tempo života v minulosti?

Tento záber vás prenesie späť v čase do starej Petržalky, kedy nebolo po novodobých sídliskách s panelákmi ani stopy. Pre toto obdobie boli charakteristické marhuľové sady či veľa zelene. Celá dnešná Fedinova a Jiráskova od Prokofievovej až po Chorvátske rameno bol jeden marhuľový sad.

Petrzalka marhulove sady.jpg
Foto: Stará Petržalka

Vzácna fotografia zachytáva Kramerov lom v bratislavskom lesoparku na Karamároch. Vpravo vidíme hájovňu. Na ľavej strane sa nachádza vojenský muničný sklad, neskôr sa stal zložkou jazdeckej mestskej polície. Kramerov lom vznikol už na začiatku roku 1800 a ťažil sa tu kameň.

Kramerov lom.jpg
Foto: Bratislava - Nové Mesto na starých fotografiách

Tiež jedna časť mesta a to ani nie tak dávno zachytená na fotografii z roku približne 1980. Záber zachytáva časť Rače a prípravu na budovanie električkovej trate od bývalej konečnej zastávky na Detvianskej na Komisárky. Vidíte kopy zeminy v pozadí? Pochádza zrejme z výstavby sídliska Záhumenice.

Raca vystavba elektricka panelaky.jpg
Foto: Rača na starých fotografiách a pohľadniciach

Bratislavčania zháňali domáce potreby pred desiatkami rokov najmä v takýchto predajniach. Dostať tam bolo rôznorodý tovar, ako napríklad šijací stroj, strojček na holenie, televízor čí sánky. Teda, ak práve všetko nebolo minuté. Mnohí spomínajú na to, že sa v obchodoch rýchlo všetko minulo, prípadne nebolo možné náradie zohnať. Často to fungovalo tak, že predavači schovali náradie a predali ho len svojim známym či rodine. Taktiež sa stalo, že sa náradie kazilo a bolo nekvalitné. Domáce potreby zachytené na fotografii stáli v Rači.

Raca domace potreby.jpg
Foto: Priatelia Rače/ Friends of Rača, Johnny Homer Hubicny

Fotografia vráti mnohých obyvateľov ružinovských sídlisk späť v čase. V pozadí vidieť Štrkovecké jazero a v popredí Areál hier Radosť Štrkovec. Spomínate si na ťavu či bazénik, kde sa deti v lete bláznili? Isto si pamätáte aj tú ľadovú vodu v bazénoch.

Kupalisko areal strkovec.jpg
Foto: Ružinov náš každodenný, Pedros Maidana

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk