Spomienky na starú Bratislavu: Zo Starého Mesta zmizlo mnoho historických budov, iné sa zmenili

Kolaz stara bratislava.jpg
Foto: www.facebook.com dajama.sk E. Lazišťan, P. Dvořák Piata kniha o Bratislave - koláž BratislavaDen.sk

Mesto a jeho tvár sa časmi menia, ako aj spôsob života obyvateľov v ňom. V našej rubrike sa pozrieme na rôzne zachytené momenty obyvateľov starej Bratislavy. Prejdite sa s nami ulicami či budovami z histórie Bratislavy a vcíťte sa do jej obyvateľov pred desaťročiami. Vybrané fotografie nám poskytlo vydavateľstvo Dajama, za čo ďakujeme.

Roh Štefánikovej a Križkovej ulice začiatkom 20. storočia. Záber zachytáva Hotel Zur Staatsbahn, ktorý sa nachádza na fotografii vpravo dole. Hotel mal prezývku Dax po hotelierovi Josefovi Daxovi. Nachádzala sa tu aj krčma, kde sa občas stretávali spisovatelia a novinári, v tých časoch sa nazýval podnik Kriváň. Dnes je tu zastávka autobusov SAV.

Krivan hotel dax.jpg
Foto: www.facebook.com - dajama.sk

Opustené trhovisko, ktoré obyvatelia tak radi využívali. Nachádzalo sa na dnešnom Námestí SNP v Starom Meste. V pozadí stojí budova tržnice.

Trznica stare mesto.jpg
Foto: www.facebook.com P. Dvořák - Piata kniha o Bratislave

Na fotografii je zachytená Štefánikova ulica v roku 1910. Šľachtici a zámožní ľudia si tu stavali v tomto čase luxusné rodinné vily. Vo vile vpravo býval napríklad mestský lekár Tauscher s rodinou. Viedla tadiaľto električka, tá však bola neskôr zrušená. Dnes tu niektoré vilky ešte stoja, pomedzi ne sú už moderné či funkcionalistické budovy.

Stefanikova ulica vilky.jpg
Foto: www.facebook.com - dajama.sk

Detské šantenie kedysi. Deti vzali loďku a plavili sa po rieke popod Hrad Devín. Aj takto vyzerali kedysi letné mesiace v Bratislave.

Hrad devin.jpg
Foto: www.facebook.com E. Lazišťan

Nádherná fotografia zachytávajúca časť Podhradia. Na fotografií jednoznačne dominuje Neologická synagóga. Práve mnoho z týchto budov vrátane synagógy ustúpilo výstavbe Mosta SNP v rokoch 1967 až 1969.

Podhradie most vydrica.jpg
Foto: www.facebook.com - dajama.sk

Ďalšie k téme

    Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom